HPE ProLiant DL560 Gen10
rack-monterbar Xeon Gold 5220 2.2 GHz - 64 GB - ingen HDD
Processor
| Processorproducent | Intel |
| Processorgeneration | Intel Xeon skalerbar 2. generation |
| Processorserie | Intel® Xeon® Gold |
| Processormodel | 5220 |
| Processorfrekvens | 2,2 GHz |
| Processor boost frekvens | 3,9 GHz |
| Processorkerner | 18 |
| Processor-cache | 24,75 MB |
| Bundkort chipsæt | Intel® C621 |
| Antal installerede processorer | 2 |
| Thermal Design Power (TDP) | 125 W |
| Hukommelsestyper understøttet af processor | DDR4-SDRAM |
| Processor litografi | 14 nm |
| Indlejret tilgængelige muligheder | Ingen |
| Processor kodenavn | Cascade Lake |
| Maksimalt antal PCI Express-kanaler | 48 |
| Maksimalt antal SMP-processorer | 4 |
| Processor sokkel | LGA 3647 (Socket P) |
| Processor driftstilstande | 64-bit |
| Processor-pakke størrelse | 76.0 x 56.5 mm |
| Understøttede instruktionssæt | AVX-512 |
| Processortråde | 36 |
| Hukommelsesurhastigheder understøttet af processor | 2667 MHz |
| Udfør deaktivering af bit | Ja |
| Skalerbarhed | 4S |
| Tcase | 87 °C |
| Maksimal intern hukommelse understøttet af processor | 1,02 TB |
Hukommelse
| Intern hukommelse | 64 GB |
| Intern hukommelsestype | DDR4-SDRAM |
| Hukommelsesstik | 48x DIMM |
| Hukommelseslayout (slots x størrelse) | 2 x 32 GB |
| Hukommelsesur hastighed | 2933 MHz |
| Maksimal intern hukommelse | 1,54 TB |
Lagring
| Maksimal lagerkapacitet | 58 TB |
| Samlet lagringskapacitet | 0 GB |
| HDD-grænseflade | SATA, Serial Attached SCSI (SAS) |
| Antal understøttede HHD'er | 8 |
| Understøttede HDD-størrelser | 2.5" |
| Understøtter RAID | Ja |
| RAID-niveauer | 0, 1, 1 ADM, 5, 6, 10 ADM, 10, 50, 60 |
| Understøtter hot-plug | Ja |
| Optisk drevtype | Ingen |
Grafik
| On-board grafikkort | Ja |
| On-board grafikkort, model | Ikke tilgængelig |
| Maksimal grafikadapterhukommelse | 16 MB |
Netværk
| Ethernet LAN | Ja |
| Kabelteknologi | 10/100/1000Base-T(X) |
Porte & Grænseflader
| Ethernet LAN-porte (RJ-45) | 4 |
| Antal USB 2.0-porte | 4 |
| Antal serielle porte | 1 |
| Antal VGA-porte (D-sub) | 1 |
Udvidelsessokler
| PCI Express slots version | 3.0 |
Design
| Kabinettype | Stativ (2U) |
| Stativ-montering | Ja |
| Understøttelse af redundante blæsere | Ja |
Præstation
| Fjernstyret administration | iLO 5 ASIC |
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2.0 |
| Trusted Platform Module (TPM) | Ja |
Software
| Operativsystem installeret | Ingen |
| Kompatible operativsystemer | Windows Server 2012 R2 Windows Server 2016 Windows Server 2019 VMware ESXi 6.0 U3 VMware ESXi 6.5 U2 VMware ESXi 6.7 U1 Red Hat Enterprise Linux (RHEL) 7.6 & 8.0 SUSE Linux Enterprise Server (SLES) 12 SP4 ,12 SP3 & 15 SP1 CentOS 7.6 |
Processor særlige funktioner
| Enhanced Intel SpeedStep Teknologi | Ja |
| Intel® AES Nye Instruktioner (Intel® AES-NI) | Ja |
| Intel® TSX-NI | Ja |
| Intel® Virtualization Technology (VT-x) | Ja |
| Intel® 64 | Ja |
| Processor ARK ID | 193388 |
| Intel® Hyper Threading Teknologi (Intel® HT Technology) | Ja |
| Intel® Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d) | Ja |
| Intel® Trusted Execution Teknologi | Ja |
| Intel® VT-x with Extended Page Tables (EPT) | Ja |
| Intel® Turbo Boost Teknologi | 2.0 |
Strømstyring
| Redundant strømforsyning | Ja |
| Strømforsyning | 1600 W |
| Antal understøttede overflødige strømforsyninger | 2 |
| Antal installerede strømforsyninger | 1 |
Logistik data
| Harmoniseret systemkode (HS) | 84714100 |
Vægt & størrelser
| Bredde | 445,5 mm |
| Højde | 87,5 mm |
| Dybde | 754,7 mm |
| Vægt | 34,1 kg |