HPE ProLiant DL360 Gen10 server 0 GB Stativ (1U) Intel® Xeon® Gold 6250 3,9 GHz 32 GB DDR4-SDRAM 800 W
Processor
| Processorproducent | Intel |
| Processorgeneration | Intel Xeon skalerbar 2. generation |
| Processorserie | Intel® Xeon® Gold |
| Processormodel | 6250 |
| Processorfrekvens | 3,9 GHz |
| Processor boost frekvens | 4,5 GHz |
| Processorkerner | 8 |
| Processor-cache | 35,75 MB |
| Bundkort chipsæt | Intel® C621 |
| Antal installerede processorer | 1 |
| Thermal Design Power (TDP) | 185 W |
| Processor driftstilstande | 64-bit |
| Processor litografi | 14 nm |
| Processor sokkel | LGA 3647 (Socket P) |
| Udfør deaktivering af bit | Ja |
| Skalerbarhed | S4S |
| Tcase | 60 °C |
| Indlejret tilgængelige muligheder | Ingen |
| Maksimal intern hukommelse understøttet af processor | 1,02 TB |
| Hukommelsestyper understøttet af processor | DDR4-SDRAM |
| Processor-pakke størrelse | 76.0 x 56.5 mm |
| Hukommelsesurhastigheder understøttet af processor | 2933 MHz |
| Maksimalt antal SMP-processorer | 2 |
| Understøttede instruktionssæt | SSE4.2, AVX, AVX 2.0, AVX-512 |
| Processortråde | 16 |
| Processor kodenavn | Cascade Lake |
| Maksimalt antal PCI Express-kanaler | 48 |
Hukommelse
| Intern hukommelse | 32 GB |
| Intern hukommelsestype | DDR4-SDRAM |
| Fejlkorrigerende kode | Ja |
| Hukommelseslayout (slots x størrelse) | 1 x 32 GB |
| Hukommelsesur hastighed | 2933 MHz |
| Hukommelsesstik | 24x DIMM |
| Maksimal intern hukommelse | 1,54 TB |
Lagring
| Maksimal lagerkapacitet | 22 TB |
| Samlet lagringskapacitet | 0 GB |
| HDD-grænseflade | SATA |
| HDD-størrelse | 2.5" |
| Antal understøttede HHD'er | 8 |
| Understøtter RAID | Ja |
| RAID-niveauer | 0, 1, 5, 10 |
| Hot-swap | Ja |
| Optisk drevtype | Ingen |
Grafik
| On-board grafikkort | Ja |
| On-board grafikkort, model | Ikke tilgængelig |
| Maksimal grafikadapterhukommelse | 16 MB |
Netværk
| Ethernet LAN | Ja |
| Ethernet-grænsefladetype | 10 Gigabit Ethernet |
Porte & Grænseflader
| Ethernet LAN-porte (RJ-45) | 2 |
| Antal VGA-porte (D-sub) | 1 |
Udvidelsessokler
| PCI Express slots version | 3.0 |
Design
| Kabinettype | Stativ (1U) |
| Produktfarve | Sort, Metallic |
Præstation
| Fjernstyret administration | iLO 5 ASIC |
Software
| Operativsystem installeret | Ingen |
| Kompatible operativsystemer | Windows Server 2019: Essentials, Standard, Datacenter Windows Server 2016: Essentials, Standard, Datacenter Windows Server 2012 R2: Essentials, Standard, Datacenter Microsoft Hyper-V Server: 2012 R2, 2016 & 2019 VMware vSphere: 6.0 U3, 6.5 U2 & 6.7 U1 ClearVM: 7.6 & 8.0 Red Hat Enterprise Linux (RHEL): 7.6 w/ Kbase SUSE Linux Enterprise Server (SLES): 12 SP4 & 15 SP1 (inc. Xen) |
Processor særlige funktioner
| Intel® AES Nye Instruktioner (Intel® AES-NI) | Ja |
| Intel® Virtualization Technology (VT-x) | Ja |
| Intel® Trusted Execution Teknologi | Ja |
| Enhanced Intel SpeedStep Teknologi | Ja |
| Intel® VT-x with Extended Page Tables (EPT) | Ja |
| Intel® Hyper Threading Teknologi (Intel® HT Technology) | Ja |
| Intel® 64 | Ja |
| Intel® Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d) | Ja |
| Processor ARK ID | 198652 |
| Intel® Turbo Boost Teknologi | 2.0 |
Strømstyring
| Redundant strømforsyning | Ja |
| Strømforsyning | 800 W |
Bæredygtighed
| Bæredygtighedscertifikater | ENERGY STAR |
Logistik data
| Harmoniseret systemkode (HS) | 84714100 |
Vægt & størrelser
| Bredde | 434,6 mm |
| Dybde | 707 mm |
| Højde | 42,9 mm |