GIGABYTE GeForce RTX 5090 AORUS Xtreme WaterForce
32GB GDDR7 RAM - Grafikkort
Processor
| CUDA | Ja |
| CUDA-kerner | 21760 |
| Grafikprocessor familie | NVIDIA |
| Grafikprocessor | GeForce RTX 5090 |
| Processorfrekvens | 2655 MHz |
| Maksimal opløsning | 7680 x 4320 pixel |
| Understøttelse af parallel behandlingsteknologi | Ikke understøttet |
| Maksimalt antal skærme pr. grafikkort | 4 |
Hukommelse
| Diskret grafikadapterhukommelse | 32 GB |
| Hukommelsestype for grafikadapter | GDDR7 |
| Hukommelsesbus | 512 Bit |
| Hukommelsesur hastighed | 28000 MHz |
| Dataoverførselshastighed | 28 Gbit/sek. |
Porte & Grænseflader
| Grænsefladetype | PCI Express x16 5.0 |
| Antal HDMI-porte | Ja |
| HDMI-version | 2.1b |
| Antal DisplayPorts | 3 |
| DisplayPort-version | 2.1a |
Præstation
| TV-tuner, integreret | Nej |
| DirectX-version | 12.0 |
| OpenGL-version | 4.6 |
| Klar til Virtual Reality (VR) | Ja |
| DVI dobbelt link | Nej |
| NVIDIA G-SYNC | Ja |
| Garantiperiode | 4 År |
Design
| Kølingstype | Aktiv |
| Køleteknologi | Gigabyte WATERFORCE |
| Antal blæsere | 3 blæser(e) |
| Formfaktor | Full-Height/Full-Length (FH/FL) |
| Antal porte | 2 |
| Belysning | Ja |
| Belysningsfarve | Flere |
| Produktfarve | Sort |
Strømstyring
| Minimum system strømføring | 1000 W |
| Supplerende strømkontakter | 1x 16-pin |
Vægt & størrelser
| Vægt | 3 kg |
| Længde | 245 mm |
| Dybde | 36 mm |
| Højde | 146 mm |
Emballeringsdata
| Pakkebredde | 274 mm |
| Pakkedybde | 443 mm |
| Pakkehøjde | 165 mm |
| Pakkevægt | 4,5 kg |
Emballage indhold
| Hurtig installationsvejledning | Ja |
| Kabler inkluderet | Strøm |
Logistik data
| Produkter pr. forsendelseskasse (indvendig) | Ja |
