Garmin Forerunner 55
hvid - sportsur med bånd - hvid
Display
| Skærmteknologi | MIP |
| Skærm diagonal | 2,64 cm (1.04") |
| Farveskærm | Ja |
| Skærmtype | Digital |
| Skærmopløsning | 208 x 208 pixel |
| Afrundede skærm hjørner | Ja |
Præstation
| Understøttede mobile operativsystemer | Android, iOS |
Design
| Armbånd, materiale | Silikone |
| Linse, materiale | Glas |
| Form | Rund |
| Håndled størrelsesområde | 126 - 203 mm |
| Markedspositionering | Sportsur |
| Rem, maksimal længde | 20,3 cm |
| Urkassens størrelse | 42 mm |
| Urkassens farve | Sort |
| Urkassens materiale | Glas |
| Bånd, farve | Hvid |
| Beskyttelsesfunktioner | Vandtæt |
| Aftagelig rem | Ja |
| Produktfarve | Sort, Hvid |
| Vandtæthed | 5 ATM |
Funktioner
| Pulsmåler | Ja |
| Hjertefrekvens kontakt sensorer | Ja |
| Kørt distance | Ja |
| Kalorieforbrænding | Ja |
| Accelerometer | Ja |
| Aktivitetstracker | Ja |
| Personlige mål | Ja |
| Søvnkvalitet | Ja |
| SOS-advarselsfunktion | Ja |
| Personlig informationsstyring (PIM) | Stopur |
| Avanceret træning | Ja |
| Timer | Ja |
| Vibrationsalarm | Ja |
| Intervaltræning | Ja |
| Fod pod | Ja |
| Vejrudsigt | Ja |
| Smart notifikationer | Ja |
| Indbygget afstandsmåler | Ja |
| Anbefalet aktivitet | Cykling, Løb, Svømning |
| Overvågning af aktivitet | Ja |
| Vejrdisplay | Ja |
| Musikkontrol | Ja |
| Find min telefonfunktion | Ja |
| Arealberegning | Ja |
| Oplysninger om sol og måne | Ja |
| Løbsforudsigelse | Ja |
| Kørsel dynamik | Ja |
| Motionssporing | Ja |
| Jagt/fiskeri kalender | Ja |
| SMS meddelelser | Ja |
| Stopur | Ja |
| Vækkeur | Ja |
| Stressovervågningsfunktion | Ja |
| Kalender | Ja |
| Kalender notifikationer | Ja |
| Musikafspiller | Ja |
| Træningsprogrammering | Ja |
| Vibrerende alarmur | Ja |
Netværk
| GPS (satellit) | Ja |
| GLONASS | Ja |
| Galileo | Ja |
Porte & Grænseflader
| Bluetooth | Ja |
| Near Field Communication (NFC) | Ingen |
Strømstyring
| Batteritype | Indbygget batteri |
| Batterilevetid (maks.) | 200 t |
| Batterilevetid | 14 dage |
| Batterilevetid (GPS-tilstand) | 20 t |
| Batteriets levetid | 200 t |
| Genopladeligt batteri | Ja |
Software
| Kompatible operativsystemer | Android, iOS |
| Sportaktivitets apps | Connect IQ |
Vægt & størrelser
| Bredde | 42 mm |
| Tykkelse | 1,16 cm |
| Vægt | 37 g |
| Højde | 42 mm |
| Bånd, bredde | 2 cm |
Logistik data
| Antal pr. pakke | 1 stk |