Apple iPhone 16e 15,5 cm (6.1") Dual SIM iOS 18 5G USB Type-C 512 GB Sort
Display
| Skærm diagonal | 15,5 cm (6.1") |
| Skærm form | Flad |
| Vis navn til markedsføring af teknologi | Super Retina XDR |
| Paneltype | OLED |
| Skærm glas type | Ceramic Shield |
| Skærmopløsning | 2532 x 1170 pixel |
| Kontrastforhold (typisk) | 2000000:1 |
| Skærmens lysstyrke | 800 cd/m² |
| Maksimal skærmlysstyrke (HDR) | 1200 cd/m² |
| High Dynamic Range (HDR) understøttet | Ja |
| HDR-teknologi (High Dynamic Range) | Dolby Vision, High Dynamic Range 10 (HDR10), High Dynamic Range 10+ (HDR10 Plus), Hybrid Log-Gamma (HLG) |
| Pixeltæthed | 460 ppi |
| Berøringsskærmstype | Kapacitiv |
| Fedtafvisende belægning | Ja |
| Brandspecifikke teknologier | Haptisk berøring, True Tone, Bred farve (P3) |
| Fingeraftryk resistent | Ja |
| Afrundede skærm hjørner | Ja |
Processor
| Processorserie | Apple |
| Processormodel | A18 |
| Processorkerner | 6 |
| Performance-kerner | 2 |
| Effektive kerner | 4 |
| Neural processor-enhed (NPU) | Apple Neural Engine (ANE) |
| Neural processorenhed (NPU)-kerner | 16 |
Lagring
| Intern lagerkapacitet | 512 GB |
| Kompatible hukommelseskort | Ikke understøttet |
Kamera
| Bagerste kamera opløsning (numerisk) | 48 MP |
| Bagerste kamera blænde nummer | 1,6 |
| Brændvidde på bagkamera | 2,6 cm |
| Linsedækslets materiale | Safir-krystal |
| Digital zoom | 10x |
| Frontkameratype | Enkelt kamera |
| Front kamera opløsning (numerisk) | 12 MP |
| Front kamera blænde nummer | 1,9 |
| Bagkamera flash | Ja |
| Frontkamera flash | Ingen |
| Opløsning ved indfangningshastighed | 1280x720@30fps, 1920x1080@120fps, 1920x1080@240fps, 1920x1080@25fps, 1920x1080@30fps, 1920x1080@60fps, 3840x2160@24fps, 3840x2160@25fps, 3840x2160@30fps, 3840x2160@60fps |
| Video optagelsestilstande | 1080p, 2160p |
| Bagkamera type | Enkelt kamera |
| Autofokus | Ja |
| Ansigtsgenkendelse | Ja |
| HDR-tilstand (High Dynamic Range) | Ja |
| Tidsperiode tilstand | Ja |
| Videostabilisator | Ja |
| Billedstabilisator type | Optical Image Stabilization (OIS) |
| Billedstabilisator | Ja |
| Dyb fusion | Ja |
| Fotonisk motor | Ja |
| QuickTake-video | Ja |
| Geotagging | Ja |
| Stereooptagelse | Ja |
| Nattilstand | Ja |
| Portrætbelysning | Ja |
| Reduktion af vindstøj | Ja |
| Korrektion af røde øjne | Y |
| Portrættilstand | Ja |
| Panorama | Ja |
| Slow motion-tilstand | Ja |
| Understøttede kameravideoformater | H.264, HEVC |
| Lydzoom | Ja |
| Understøttede kamerabilledformater | HEIF, JPEG |
Netværk
| SIM-korts kapacitet | Dual SIM |
| Generering af mobilnetværk | 5G |
| SIM-korttype | NanoSIM + eSIM |
| 2G standard | Edge, GSM |
| 3G standard | HSPA+, UMTS |
| 5G-standard | NR, Sub6 |
| 4G standard | TD-LTE & FDD-LTE |
| Voice over LTE (VoLTE) understøttet | Ja |
| Bedste Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Wi-Fi | Ja |
| Bluetooth | Ja |
| Bluetooth-version | 5.3 |
| Frekvensbånd | Penta-bånd |
| iBeacon | Ja |
| AirPlay | Ja |
| MIMO | Ja |
| Near Field Communication (NFC) | Ja |
Abonnement
| Abonnementstype | Ingen abonnement |
Porte & Grænseflader
| USB-port | Ja |
| USB-stik type | USB Type-C |
| USB version | 2.0 |
Messaging
| Tekstbeskeder (SMS) | Ja |
| MMS (Multimedia Message Service) | Ja |
| Ja |
Navigation
| GPS (satellit) | Ja |
| NavIC | Ja |
| GLONASS | Ja |
| BeiDou | Ja |
| Galileo | Ja |
| Quasi-Zenith Satellitsystem (QZSS) | Ja |
| Placering af position | Ja |
| Elektronisk kompas | Ja |
| Wi-Fi-positionering | Ja |
Design
| Formfaktor | Menu |
| Produktfarve | Sort |
| Vandtæt op til | 6 m |
| Beskyttelsesfunktioner | Støvresistent, Stænktæt, Vandtæt |
| Husmateriale | Aluminium, Glas |
Præstation
| Videoopkald | Ja |
| Hurtig opladning | Ja |
| Trådløs opladning | Ja |
| Grafikadapter kerner | 4 |
| Nødopkald SOS (satellit) | Ja |
| Registrering af nedbrud | Ja |
| Fingeraftrykslæser | Ingen |
| Ansigtsgenkendelse | Ja |
| Tilgængelighedsfunktioner | AssistiveTouch, Lukkede billedtekster, Eye Tracking, Live Captions, Live Speech, Forstørrelsesglas, Personal Voice, Tekst i realtid (RTT), Talt indhold, Switch Control, Teletype (TTY), Type to Siri, Vocal Shortcuts, Stemmestyring, VoiceOver, Zoom |
| Skærmdeling | Ja |
| Stemmeisolering | Ja |
| Handlingsknap | Ja |
| Rumlig lyd | Ja |
| Vejhjælp | Ja |
| Højttalertelefon | Ja |
| Bredt spektrum | Ja |
| Funktioner på handlingsknappen | Accessibility, Kamera, Controls, Lommelygte, Fokus, Forstørrelsesglas, Recognize Music, Shortcut, Silent mode, Translate, Stemme-notat, Visual Intelligence |
| Stemmekommandoer | Ja |
| Kompatibel med høreapparat | Ja |
| Vibrationsalarm | Ja |
Multimedie
| Højttalere | Stereo |
| Understøttede lydformater | AAC, ALAC, FLAC, MP3 |
| Understøttede videoformater | AV1, H.264, HEVC |
| Understøttede billedformater | GIF, JPG, TIFF |
| Understøttede dokumentformater | DOC, DOCX, HTM, HTML, ICS, Nøgle, Tal, PDF, PPT, PPTX, Pages, RTF, TXT, USDZ, VCF, XLS, XLSX |
| Understøttede arkivformater | Lynlås |
Software
| Platform | iOS |
| Operativsystem installeret | iOS 18 |
| App-distributionsplatform | Apple App Store |
| Virtuel assistent | Apple Siri |
| Apple Intelligence | Ja |
| Understøttede Windows-operativsystemer | Windows 10, Windows 10 Education, Windows 10 Education x64, Windows 10 Enterprise, Windows 10 Enterprise x64, Windows 10 Home, Windows 10 Home x64, Windows 10 IOT Core, Windows 10 IoT Enterprise, Windows 10 Pro, Windows 10 Pro x64, Windows 10 x64, Windows 11, Windows 11 Enterprise, Windows 11 Enterprise x64, Windows 11 Home, Windows 11 Pro, Windows 11 x64 |
| Understøttede Mac-operativsystemer | Mac OS X 10.15 Catalina, Mac OS X 10.15.3 Catalina |
| Medfølgende software | Apple Store, App Store, Books, Calculator, Calendar, Camera, Clips, Clock, Compass, Contacts, FaceTime, Files, Find My, Fitness, Freeform, GarageBand, Health, Home, iMovie, iTunes Store, Keynote, Magnifier, Mail, Maps, Measure, Messages, Music, News, Notes, Numbers, Pages, Passwords, Phone, Photos, Podcasts, Reminders, Safari, Settings, Shortcuts, Stocks, Tips, Translate, TV, Voice Memos, Wallet, Watch, Weather |
Batteri
| Batteriteknologi | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Vedvarende afspilningstid, lyd | 90 t |
| Vedvarende afspilningstid, video | 26 t |
| Kontinuerlig videoafspilningstid (streamet) | 21 t |
Styrke
| Energieffektivitetsklasse | B |
| Energieffektivitetsskala | A til G |
| Batterilevetid pr. cyklus | 2460 min. |
| Batterilevetid i cyklusser | 1000 |
| Gentaget frit fald pålidelighedsklasse | C |
| Reparerbarhedsklasse | C |
| Kode for international beskyttelse (IP) | IP68 |
Sensorer
| Nærhedssensor | Ja |
| Accelerometer | Ja |
| Sensor for omgivende lys | Ja |
| Gyroskop | Ja |
| Barometer | Ja |
Strømstyring
| Opladningsport til USB Type-C | Ja |
| USB strømforsyning | Ja |
| Nødvendig opladningseffekt (maks.) | 26 W |
| Nødvendig opladningseffekt (min) | 4,5 W |
Vægt & størrelser
| Bredde | 71,5 mm |
| Dybde | 7,8 mm |
| Højde | 146,7 mm |
| Vægt | 167 g |
Driftsbetingelser
| Driftstemperatur (T-T) | 0 - 35 °C |
| Opbevaringstemperatur (T-T) | -20 - 45 °C |
| Relativ luftfugtighed ved drift (H-H) | 5 - 95% |
| Driftshøjde | 0 - 3000 m |
Emballage indhold
| AC-adapter inkluderet | Ingen |
| Hurtig start guide | Ja |
| Kabler inkluderet | USB Type-C til USB Type-C |
Andre funktioner
| Typer af ringetoner | Polyfonisk |
| Indeholder ikke | Arsen, Kviksølv, PVC/BFR |
| Reparationsindeks | 7.9 |