Team Group T-FORCE Vulcan Z
256 GB - SSD
Funktioner
| SDD-kapacitet | 256 GB |
| SSD-formfaktor | 2.5" |
| Grænseflade | Serial ATA III |
| NVMe | Nej |
| Hukommelsestype | 3D NAND |
| Komponent til | PC/Laptop |
| Hardware kryptering | Nej |
| Læsehastighed | 520 MB/s |
| Skrivehastighed | 450 MB/s |
| Understøtter S.M.A.R.T. | Ja |
| Understøttelse af TRIM | Ja |
| Fejlkorrigerende kode | Ja |
| Ekstern DDR-cache | Nej |
| Gennemsnitstid mellem fejl (MTBF) | 1000000 t |
| Beskyttelsesfunktioner | Stødresistent, Vibrationsikker |
| Understøttede Windows-operativsystemer | Windows 10, Windows 7, Windows 8, Windows Vista |
| Understøttede Mac-operativsystemer | Mac OS X 10.10 Yosemite, Mac OS X 10.11 El Capitan, Mac OS X 10.12 Sierra, Mac OS X 10.13 High Sierra, Mac OS X 10.14 Mojave, Mac OS X 10.15 Catalina, Mac OS X 10.15.3 Catalina, Mac OS X 10.4 Tiger, Mac OS X 10.5 Leopard, Mac OS X 10.6 Snow Leopard, Mac OS X 10.7 Lion, Mac OS X 10.8 Mountain Lion, Mac OS X 10.9 Mavericks, Mac OS X 11.0 Big Sur, Mac OS X 12.0 Monterey |
| Understøttede Linux-operativsystemer | Ja |
| TBW bedømmelse | 200 |
| SSD-anvendelsestag | Forbruger |
Strømstyring
| Driftsspænding | 5 V |
Vægt & størrelser
| Bredde | 69,9 mm |
| Dybde | 100 mm |
| Højde | 7 mm |
| Vægt | 45 g |
Driftsbetingelser
| Driftstemperatur (T-T) | 0 - 70 °C |
| Maksimal driftstemperatur | 70 °C |
| Minimal driftstemperatur | Nej |
| Relativ luftfugtighed ved drift (H-H) | 5 - 95% |
| Ikke-drift vibration | 20 G |
| Stød under drift | 1500 G |