Team Group T-FORCE Vulcan Z
2 TB - SSD
Funktioner
| SDD-kapacitet | 2 TB |
| SSD-formfaktor | 2.5" |
| Grænseflade | Serial ATA III |
| NVMe | Ingen |
| Hukommelsestype | 3D NAND |
| Komponent til | PC/Laptop |
| Hardware kryptering | Ingen |
| Dataoverførselshastighed | 6 Gbit/sek. |
| Læsehastighed | 550 MB/s |
| Skrivehastighed | 500 MB/s |
| Understøttelse af TRIM | Ja |
| Understøtter S.M.A.R.T. | Ja |
| Fejlkorrigerende kode | Ja |
| Gennemsnitstid mellem fejl (MTBF) | 1000000 t |
| Beskyttelsesfunktioner | Stødresistent, Vibrationsikker |
| Understøttede Windows-operativsystemer | Windows 10, Windows 11, Windows 7, Windows 8, Windows Vista |
| Understøttede Mac-operativsystemer | Mac OS X 10.10 Yosemite, Mac OS X 10.11 El Capitan, Mac OS X 10.12 Sierra, Mac OS X 10.13 High Sierra, Mac OS X 10.14 Mojave, Mac OS X 10.15 Catalina, Mac OS X 10.15.3 Catalina, Mac OS X 10.4 Tiger, Mac OS X 10.5 Leopard, Mac OS X 10.6 Snow Leopard, Mac OS X 10.7 Lion, Mac OS X 10.8 Mountain Lion, Mac OS X 10.9 Mavericks, Mac OS X 11.0 Big Sur, Mac OS X 12.0 Monterey, Mac OS X 13.0 Ventura |
| Understøttede Linux-operativsystemer | Kernel 2.6.33, Kernel 3.12, Kernel 3.17, Kernel 3.3, Kernel 4.6.4, Linux Kernel 5.10, Linux Kernel 5.11, Linux Kernel 5.12, Linux Kernel 5.13, Linux Kernel 5.14, Linux Kernel 5.15, Linux Kernel 5.8, Linux Kernel 5.9 |
| TBW bedømmelse | 1600 |
Strømstyring
| Driftsspænding | 5 V |
Specifikke funktioner for mærket
| Brandspecifikke teknologier | SLC Caching |
Vægt & størrelser
| Bredde | 69,9 mm |
| Dybde | 100 mm |
| Højde | 7 mm |
| Vægt | 45 g |
Emballeringsdata
| Pakketype | Kasse |
Driftsbetingelser
| Driftstemperatur (T-T) | 0 - 70 °C |
| Maksimal driftstemperatur | 70 °C |
| Minimal driftstemperatur | 0 °C |
| Relativ luftfugtighed ved drift (H-H) | 5 - 95% |
| Driftsvibrationer | 20 G |
| Stød under drift | 1500 G |