Intel Xeon 6337P CPU
3.5 GHz Processor - 6-core med 12 tråde - 18 mb cache
| Produkttype | Processor |
| Type / Model | Intel Xeon 6337P |
| Antal kerner | 6-core |
| Antal tråde | 12 tråde |
| Cache | 18 MB |
| Detaljer for cache-hukommelse | Smart Cache - 18 MB |
| Antal processorer | 1 |
| Clock-frekvens | 3.5 GHz |
| Max Turbo Speed | 5.3 GHz |
| Kompatibel Processor Tilslutning | FCLGA1700 Socket |
| Termisk designeffekt | 80 W |
| Termisk specifikation | 100 °C |
| PCI Express-revision | 5.0 |
| PCI Express-konfigurationer | 1x16+1x4, 2x8+1x4 |
| Antal PCI Express-spor | 20 |
| DesignEgenskaber | Enhanced SpeedStep technology, Execute Disable Bit funktion, Hyper-Threading teknologi, Idle States, Instruction Set 64-bit, Intel 64 Technology, Intel Advanced Vector Extensions 2 (AVX2.0), Intel AES New Instructions (AES-NI), Intel Boot Guard, Intel OS Guard, Intel Secure Key, Intel SSE4.1, Intel SSE4.2, Intel Total Memory Encryption, Intel Total Memory Encryption - Multi Key, Intel Trusted Execution Technology, Intel Turbo Boost Technology 2.0, Intel Virtualization Technology for Directed (VT-x), Intel Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d), Intel Virtualization Technology with Redirect Protection (VT-rp), Intel VT-x with Extended Page Tables (EPT), Mode-based Execute Control (MBEC), Thermal Monitoring Technologies |
| Pakketype | OEM/bakke |
