PowerColor Reaper Radeon RX 9060 XT Grafikkarte, 8192 MB GDDR6
Processor
| Grafikprocessor familie | AMD |
| Grafikprocessor | Radeon RX 9060 XT |
| Processor øger urets hastighed | 3130 MHz |
| Processorboost clockhastighed (Gaming mode) | 2530 MHz |
| Maksimal opløsning | 7680 x 4320 pixel |
| Stream processorer | 2048 |
Hukommelse
| Diskret grafikadapterhukommelse | 8 GB |
| Hukommelsestype for grafikadapter | GDDR6 |
| Hukommelsesbus | 128 Bit |
| Dataoverførselshastighed | 20 Gbit/sek. |
Porte & Grænseflader
| Grænsefladetype | PCI Express x16 5.0 |
| Antal HDMI-porte | Ja |
| HDMI-version | 2.1b |
| Antal DisplayPorts | 2 |
| DisplayPort-version | 2.1a |
Præstation
| TV-tuner, integreret | Nej |
| DirectX-version | 12.0 |
| OpenGL-version | 4.6 |
| DVI dobbelt link | Nej |
| AMD FreeSync | Ja |
Design
| Kølingstype | Aktiv |
| Antal blæsere | 2 blæser(e) |
| Antal porte | 2 |
| Produktfarve | Sort |
Strømstyring
| Minimum system strømføring | 500 W |
| Supplerende strømkontakter | 1x 8-pin |
Vægt & størrelser
| Længde | 220 mm |
| Dybde | 40 mm |
| Højde | 120 mm |
Emballeringsdata
| Pakketype | Kasse |
