Acer Predator Helios 16 Bærbar - 16" OLED 240Hz - RTX 5090 24GB - 64 GB DDR5 - Core Ultra 9 275HX
2560 x 1600 pixel - Abyss black - 24 kerner - Windows 11 Pro
Bærbar inkl. Trådløs mus
1x
Acer Predator Helios 16 Bærbar - 16" OLED 240Hz - RTX 5090 24GB - 64 GB DDR5 - Core Ultra 9 275HX
1x
Logitech M280
=
Acer Predator Helios 16 Bærbar - 16" OLED 240Hz - RTX 5090 24GB - 64 GB DDR5 - Core Ultra 9 275HX
1x
Logitech M280
31.958,-
DKK
(25.566,40 ekskl. moms)
Diskdrev
| Grænseflade til lagerdisk | PCIe 5.0 NVMe |
Software
| Operativsystem installeret | Windows 11 Pro |
Processor
| Processorproducent | Intel |
| Processorserie | Core Ultra 9 |
| Processormodel | 275HX |
| Processorfrekvens | 2,7 GHz |
| Processor boost frekvens | 5,4 GHz |
| Processorkerner | 24 kärnor |
| Performance-kerner | 8 prestandakärnor |
| Processor-cache | 36 MB |
Præstation
| Effektive kerner | 16 effektivkärnor |
| Bundkort chipsæt | Intel HM870 |
| NPU-ydeevne op til | 13 TOPS |
Funktioner
| Neural processor-enhed (NPU) | Intel AI Boost |
| Stel materiale | Anodized aluminium |
Neural processor-enhed (NPU)
| Understøttelse af AI-datatyper på NPU | INT8 |
| Understøttelse af sparsomhed | Ja |
| AI-softwareframeworks understøttet af NPU | OpenVINO, WindowsML, DirectML, ONNX RT, WebNN |
| Understøttelse af Windows Studio-effekter | Ja |
Hukommelse
| Intern hukommelse | 64 GB |
| Maksimal intern hukommelse | 64 GB |
| Intern hukommelsestype | DDR5 SDRAM |
| Hukommelsesur hastighed | 6400 MHz |
| Hukommelsesstik | 2x SO-DIMM |
| Hukommelse form faktor | SO-DIMM |
Design
| Formfaktor | M.2 2280 |
| Køleteknologi | 6th Gen AeroBlade 3D fan technology |
| Produktfarve | Abyss black |
Lagring
| HDD-grænseflade | PCIe 5.0 NVMe |
| Indbygget kortlæser | microSD |
| Samlet lagringskapacitet | 4 TB |
| Lagermedie | 2048 GB |
| 2048 GB |
Processor særlige funktioner
| Intel® Dual Display Capable Teknologi | OLED |
Grafik
| Diskret grafikadaptermodel | NVIDIA GeForce RTX 5090 |
| Diskret grafikadapterhukommelse | 24 GB |
| On-board grafikkort, model | Intel Arc Graphics |
| Diskret grafikhukommelsestype | GDDR7 |
Kamera
| Frontkamera opløsning | 1920 x 1080 pixel |
| Front kamera | FHD |
Lyd
| Understøttede lydstandarder | DTS:X Ultra |
| Lydsystem | Quad speakers |
| Indbygget mikrofon | 3 |
Tastatur
| Numerisk tastatur | Ja |
| Specielle funktioner på tastaturet | PredatorSense-tast, Copilot-tast, 2 mm tastestroke, MagKey 4.0, precision touchpad |
| Tastaturopsætning | Nordisk |
Andre funktioner
| Baggrundsbelyst tastatur | 4-zone RGB |
| Hoved-SAR (EU) | 0,87 W/kg |
| Farveområde | 100% DCI-P3 |
Netværk
| Wi-Fi-standarder | 802.11a/b/g/n/ac/ax/be |
| Bluetooth-version | 5.4 |
| Ethernet LAN-datahastigheder | 5 Gbit/s |
| WLAN-controller model | Killer Wi-Fi 7 BE1750x |
Porte & Grænseflader
| Antal USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) type-A-porte | 1 |
| Antal HDMI-porte | 1 |
| Ethernet LAN-porte (RJ-45) | 1 |
| Kombineret hovedtelefon/mikrofon-port | Nej |
Bagpanel I/O porte
| Antal Thunderbolt-porte | 2 |
Batteri
| Batterikapacitet | 90 mAh |
| Batterilevetid (maks.) | 6 h |
| Batteriteknologi | Lithium-Ion (Li-Ion) |
Strømstyring
| Vekselstrømsadapter strøm | 330 W |
Emballage indhold
| PredatorSense |
Vægt & størrelser
| Bredde | 356,780 mm |
| Dybde | 279,550 mm |
| Højde | 27,750 mm |
| Vægt | 2700 g |
Godkendelser
| Krop SAR (EU) | 0,87 W/kg |
Sikkerhed
| Slot til kabellås | Ja |
Display
| Skærm diagonal | 16 in |
| Skærmopløsning | 2560 x 1600 pixel |
| Vis opdaterinshastighed | 240 Hz |
| Skærmens lysstyrke | 400 cd/m² |
| Naturligt aspektforhold | 16:10 |
| Skærmoverflade | Dynamic Display Switching (DDS), HDCP, CineCrystal, anti-glare, Acer BluelightShield, 10-bit (8-bit + FRC) farvedybde, 90,7% skærm-krop-forhold, 1 ms responstid |
| Kontrastforhold (typisk) | 1000000:1 |
| Display respons stigning/fald | 1 ms |
