MSI Radeon RX 5700 XT GAMING X - AMD Radeon RX5700XT - 8GB GDDR6
PCI Express 4.0 x16
Processor
| CUDA | Ingen |
| Grafikprocessor familie | AMD |
| Grafikprocessor | Radeon RX 5700 XT |
| Processorfrekvens | 1730 MHz |
| Processor øger urets hastighed | 1980 MHz |
| Maksimal opløsning | 7680 x 4320 pixel |
| FireStream | Ja |
| Stream processorer | 2560 |
| Maksimalt antal skærme pr. grafikkort | 4 |
Hukommelse
| Diskret grafikadapterhukommelse | 8 GB |
| Hukommelsestype for grafikadapter | GDDR6 |
| Hukommelsesbus | 256 Bit |
| Dataoverførselshastighed | 14 Gbit/sek. |
Porte & Grænseflader
| Grænsefladetype | PCI Express x16 4.0 |
| Antal HDMI-porte | 1 |
| HDMI-version | 2.0b |
| Antal DisplayPorts | 3 |
| DisplayPort-version | 1.4 |
Præstation
| PhysX | Ingen |
| TV-tuner, integreret | Ingen |
| DirectX-version | 12.0 |
| OpenGL-version | 4.5 |
| Klar til Virtual Reality (VR) | Ja |
| HDCP | Ja |
| DVI dobbelt link | Ingen |
Design
| Kølingstype | Aktiv |
| Antal blæsere | 2 blæser(e) |
| Formfaktor | Full-Height/Full-Length (FH/FL) |
| Beslagshøjde | Full-Height (FH) |
| Antal porte | 2 |
| Belysning | Ja |
| Belysningsfarve | Flere |
| Produktfarve | Sort, Grå |
Strømstyring
| Minimum system strømføring | 750 W |
| Supplerende strømkontakter | 2x 8-pin |
| Strømforbrug (typisk) | 225 W |
Systemkrav
| Understøttede Windows-operativsystemer | Windows 10 |
Vægt & størrelser
| Vægt | 1,41 kg |
| Længde | 297 mm |
| Dybde | 58 mm |
| Højde | 140 mm |
Emballeringsdata
| Pakkevægt | 2,04 kg |
| Pakketype | Kasse |
