MSI GeForce RTX 2070 SUPER GAMING X TRIO - NVIDIA RTX2070SUPER - 8GB GDDR6
PCI Express 3.0 x16
Processor
| CUDA | Ja |
| CUDA-kerner | 2560 |
| Grafikprocessor familie | NVIDIA |
| Grafikprocessor | GeForce RTX 2070 SUPER |
| Processor øger urets hastighed | 1800 MHz |
| Maksimal opløsning | 7680 x 4320 pixel |
| Understøttelse af parallel behandlingsteknologi | 2-Way NVLink, NVLink |
| Maksimalt antal skærme pr. grafikkort | 4 |
Hukommelse
| Diskret grafikadapterhukommelse | 8 GB |
| Hukommelsestype for grafikadapter | GDDR6 |
| Hukommelsesbus | 256 Bit |
| Hukommelsesbåndbredde (maks.) | 14 GB/sek. |
Porte & Grænseflader
| Grænsefladetype | PCI Express x16 3.0 |
| Antal HDMI-porte | 1 |
| HDMI-version | 2.0b |
| Antal DisplayPorts | 3 |
| DisplayPort-version | 1.4 |
Præstation
| PhysX | Ja |
| DirectX-version | 12.0 |
| OpenGL-version | 4.5 |
| Klar til Virtual Reality (VR) | Ja |
| HDCP | Ja |
| NVIDIA G-SYNC | Ja |
Design
| Kølingstype | Aktiv |
| Antal blæsere | 3 blæser(e) |
| Belysningsfarve | Blå, Grøn, Rød |
| Belysning | Ja |
Strømstyring
| Minimum system strømføring | 650 W |
| Supplerende strømkontakter | 2x 8-pin |
| Strømforbrug (typisk) | 215 W |
Systemkrav
| Understøttede Windows-operativsystemer | Ja |
Vægt & størrelser
| Vægt | 1,52 kg |
| Længde | 328 mm |
| Dybde | 56,5 mm |
| Højde | 140 mm |
Emballeringsdata
| Pakkevægt | 2,34 kg |
| Pakketype | Kasse |