Lenovo ThinkPad P14s Gen 4 21K5 Bærbar PC
AMD Ryzen 7 Pro 7840U / 3.3 GHz - 32 GB LPDDR5X - 1 TB SSD M.2 2280 PCIe 4.0 x4 - TCG Opal Encryption 2, NVM Express (NVMe), Performance - 14" IPS
Design
| Farvenavn | Villi Black |
| Produkttype | Mobil workstation |
| Produktfarve | Sort |
| Formfaktor | Muslingeskal |
Display
| Skærm diagonal | 35,6 cm (14") |
| Skærmopløsning | 1920 x 1200 pixel |
| Berøringsskærm | Ingen |
| HD-type | WUXGA |
| Paneltype | IPS |
| LED-baggrundsbelysning | Ja |
| Naturligt aspektforhold | 16:10 |
| Antirefleksskærm | Ja |
| Skærmens lysstyrke | 300 cd/m² |
| Farveområde | 45% |
| RGB-farverum | NTSC |
| Kontrastforhold (typisk) | 800:1 |
Processor
| Processorproducent | AMD |
| Processorserie | AMD Ryzen™ 7 PRO |
| Processorgeneration | AMD Ryzen PRO 7000 Series |
| Processormodel | 7840U |
| Processorkerner | 8 |
| Processortråde | 16 |
| Processor boost frekvens | 5,1 GHz |
| Processorfrekvens | 3,3 GHz |
| Processor-cache | 16 MB |
| Processor cache type | L3 |
| Processor base power | 28 W |
Neural processor-enhed (NPU)
| Neural processor-enhed (NPU) | AMD Ryzen AI |
| Samlet processorydelse op til | 32 TOPs |
| NPU-ydeevne op til | 10 TOPs |
Hukommelse
| Intern hukommelse | 32 GB |
| Intern hukommelsestype | LPDDR5x-SDRAM |
| Hukommelse form faktor | On-board |
| Hukommelsesur hastighed | 7500 MHz |
| Maksimal intern hukommelse | 32 GB |
| Hukommelseskanaler | To-kanals |
| Ikke-fejlkorrigerende kode | Ja |
Lagring
| Samlet lagringskapacitet | 1 TB |
| Lagermedie | SSD |
| Samlet kapacitet for SSD'er | 1 TB |
| Antal installerede SSD'er | 1 |
| SDD-kapacitet | 1 TB |
| SSD-grænsefladetype | PCI Express 4.0 |
| NVMe | Ja |
| SSD-formfaktor | M.2 |
| Optisk drevtype | Ingen |
| Indbygget kortlæser | Ingen |
Grafik
| Diskret grafikadaptermodel | Ikke tilgængelig |
| 4 | AMD |
| On-board grafikkort | Ja |
| Diskret grafikadapter | Ingen |
| Indbygget grafikadapterfamilie | AMD Radeon |
| On-board grafikkort, model | AMD Radeon 780M |
Lyd
| Lydchip | Realtek ALC3287 |
| Lydsystem | Dolby Audio |
| Antal indbyggede højttalere | 2 |
| Højttalereffekt | 2 W |
| Antal mikrofoner | 2 |
| Indbygget mikrofon | Ja |
Kamera
| Front kamera | Ja |
| Front kamera opløsning (numerisk) | 5 MP |
| Infrarødt kamera (IR) | Ja |
| Privatlivskamera | Ja |
| Privatlivets fred type | Privatlivsnedlukning |
Netværk
| Bedste Wi-Fi standard | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Wi-Fi-standarder | 802.11a, 802.11g, Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6E (802.11ax), 802.11b, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Mobil netværksforbindelse | Ingen |
| Antenne type | 2x2 |
| WLAN-controller model | Qualcomm NFA725A |
| Producent af WLAN-controller | Qualcomm |
| Ethernet LAN | Ja |
| Ethernet LAN-datahastigheder | 100,1000 Mbit/s |
| Bluetooth | Ja |
| Bluetooth-version | 5.1 |
| Near Field Communication (NFC) | Ingen |
| WWAN | Opgraderbar |
Porte & Grænseflader
| Antal USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) type-A-porte | 2 |
| Antal USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) type-C-porte | 1 |
| Antal USB4 Gen 3x2-porte | 1 |
| Ethernet LAN-porte (RJ-45) | 1 |
| Antal HDMI-porte | 1 |
| HDMI-version | 2.1 |
| Kombineret hovedtelefon/mikrofon-port | Ja |
| USB type-C DisplayPort alternativ tilstand | Ja |
| USB Sleep-and-Charge | Ja |
| USB-porte til Sleep-and-Charge | 2 |
Præstation
| Bundkort chipsæt | AMD SoC |
Tastatur
| Pegeredskab | ThinkPad UltraNav |
| Numerisk tastatur | Ingen |
| Baggrundsbelyst tastatur | Ja |
| Spildsikret tastatur | Ja |
| Tastatursprog | Nordisk |
Software
| Operativsystemets arkitektur | 64-bit |
| Operativsystem sprog | Dansk, Engelsk, Finsk, Norsk, Svensk |
| Operativsystem installeret | Windows 11 Pro |
Batteri
| Batteriteknologi | Lithium polymer (LiPo) |
| Batterikapacitet | 52,5 Wh |
| Hurtig opladning | Ja |
Strømstyring
| Vekselstrømsadapter strøm | 65 W |
| Frekvens for vekselstrømsadapter | 50/60 Hz |
| Indgangsspænding for vekselstrømsadapter | 100 - 240 V |
| Opladningsport til USB Type-C | Ja |
| USB strømforsyning | Ja |
Sikkerhed
| Slot til kabellås | Ja |
| Kabellåseslids type | Kensington |
| Smart kortlæser | Ja |
| Fingeraftrykslæser | Ja |
| Windows Hello | Ja |
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2.0 |
| Trusted Platform Module (TPM) | Ja |
| Beskyttelse af adgangskode | Ja |
| Adgangskodebeskyttelse type | HDD, Strøm til, Tilsynsførende |
Driftsbetingelser
| Driftstemperatur (T-T) | 5 - 35 °C |
| Opbevaringstemperatur (T-T) | 5 - 43 °C |
| Relativ luftfugtighed ved drift (H-H) | 8 - 95% |
| Relativ luftfugtighed ved opbevaring (H-H) | 5 - 95% |
| Maksimal forsendelseshøjde | 3048 m |
Godkendelser
| Compliance-certifikater | RoHS |
| Certificering | MIL-STD-810G |
Bæredygtighed
| Bæredygtighedscertifikater | TCO, ENERGY STAR, EPEAT Gold |
Vægt & størrelser
| Bredde | 317,7 mm |
| Dybde | 226,9 mm |
| Højde | 17,9 mm |
| Vægt | 1,34 kg |
Emballage indhold
| AC-adapter inkluderet | Ja |