Produkt nr: P49619-B21
EAN: 0190017561646
Varenummer: F23412267
billigst-pricerunner
Intel Xeon Gold 6414U CPU
Intel Xeon Gold 6414U CPU
Producent: HPE
Produkt nr: P49619-B21
EAN: 0190017561646
Varenummer: F23412267
Ikke på lager, forventet levering ved bestilling 11/06-2026
(35.212,80 ekskl. moms)
Producent: HPE
Produkt nr: P49619-B21
Gratis fragt
(Gælder op til 20 kg)
Læs mere her
Introducing: Kraftfuld Intel Xeon Gold 6414U CPU med 32 kerner og 64 tråde
Oplev en ekstraordinær ydeevne med den kraftfulde Intel Xeon Gold 6414U CPU. Med 32 kerner og 64 tråde leverer denne processor en lynhurtig hastighed på 2 GHz, hvilket gør den ideel til multitasking og tunge arbejdsopgaver.
Processor
Processorproducent Intel
Processorgeneration Intel Xeon Scalable 4th Gen
Processormodel 6414U
Processorens basisfrekvens 2 GHz
Processorserie Intel® Xeon® Gold
Processorkerner 32
Processor sokkel LGA 4677 (Socket E)
Processortråde 64
Systembus-hastighed Nej
Processor driftstilstande 64-bit
Processor boost frekvens 3,4 GHz
Kerner med høj prioritet 12
Kernefrekvens med høj prioritet 2,1 GHz
Kerner med lav prioritet 20
Kernefrekvens med lav prioritet 1,6 GHz
Processor-cache 60 MB
Processor cache type L3
Thermal Design Power (TDP) 250 W
Pakketype Bakke
Stepping E5
Processor kodenavn Sapphire Rapids
Processor ARK ID 231731
Hukommelse
Maksimal intern hukommelse understøttet af processor 6 TB
Hukommelsestyper understøttet af processor DDR4-SDRAM
Hukommelsesurhastigheder understøttet af processor 4800 MHz
Hukommelseskanaler Okta-kanal
Fejlkorrigerende kode Ja
Grafik
On-board grafikkort Nej
Diskret grafikadapter Nej
On-board grafikkort, model Ikke tilgængelig
Diskret grafikadaptermodel Ikke tilgængelig
Funktioner
Udfør deaktivering af bit Ja
Markedssegment Server
Brugsbetingelser Server/Enterprise
Maksimalt antal PCI Express-kanaler 80
PCI Express slots version 5.0
Understøttede instruktionssæt AMX, SSE4.2, AVX, AVX 2.0, AVX-512
Skalerbarhed 1S
Eksportkontrolklassisfikationsnummer (ECCN) 5A992C
Automatiseret sporingssystem til vareklassificering (CCATS) G180729
Processor særlige funktioner
Intel® AES Nye Instruktioner (Intel® AES-NI) Ja
Intel® Hyper Threading Teknologi (Intel® HT Technology) Ja
Intel® Turbo Boost Teknologi 2.0
Intel® Speed ​​Shift Technology Ja
Intel® Trusted Execution Teknologi Ja
Intel®-udvidelser til transaktionssynkronisering Ja
Intel® fuld hukommelseskryptering Ja
Intel® CET (Control-flow Enforcement Technology) Ja
Understøttelse af maksimal Enclave-størrelse til Intel® SGX 128 GB
Intel® Platform Firmware Resilience Support Ja
Intel® Crypto Acceleration Ja
Intel® OS Guard Ja
Intel® Deep Learning Boost (Intel® DL Boost) on CPU Ja
Intel® Optane™ DC Persistent Memory understøttet Ja
Intel® Speed Select-teknologi - Basefrekvens (Intel® SST-BF) Ja
AVX-512 sammensmeltede Multiply-Add (FMA)-enheder 2
Intel® Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d) Ja
Intel® Virtualization Technology (VT-x) Ja
Intel® VT-x with Extended Page Tables (EPT) Ja
Intel® Boot Guard Ja
Intel® Run Sure-teknologi Ja
Intel® 64 Ja
Mønsterbaseret eksekveringskontrol (MBE) Ja
Intel® Resource Director-teknologi (Intel® RDT) Ja
Intel® Software Guard Extensions (Intel® SGX) Ja
Intel® QuickAssist-softwareacceleration Ja
Aktivering af Intel® On Demand-funktioner Ja
Intel® Data Streaming Accelerator (DSA) 1 default devices
Intel® Advanced Matrix Extensions (AMX) Ja
Driftsbetingelser
DTS Max 93 °C
Tcase 76 °C
Tekniske detaljer
Status Launched
Lanceringsdato Q1'23
Hukommelseshastighed (maks.) 4800 MHz
Understøttede hukommelsestyper DDR4-SDRAM
Transportør af pakker E1A
Logistik data
Harmoniseret systemkode (HS) 8542310001
Vægt & størrelser
Bredde 36,6 mm
Dybde 222,3 mm
Højde 287,3 mm
Vægt 680 g
Processor-pakke størrelse 77.5 x 56.5 mm
Andre funktioner
Vægt (efter britisk standard) 0,68 kg (1.5 Pund)
Maksimal intern hukommelse 4 TB
Højde (efter britisk standard) 28,7 cm (11.3")