Huawei Matebook D15 Bærbar PC
Intel Core i5 (11. Gen) 1135G7 / 2.4 GHz - 8 GB LPDDR4X - 512 GB SSD PCIe - NVM Express (NVMe) - 15.6" IPS
Design
| Produkttype | Laptop |
| Produktfarve | Grå |
| Formfaktor | Muslingeskal |
| Husmateriale | Aluminium |
| Introduktionsår | 2021 |
| Oprindelsesland | Kina |
Display
| Skærm diagonal | 39,6 cm (15.6") |
| Skærmopløsning | 1920 x 1080 pixel |
| Berøringsskærm | Ingen |
| HD-type | Fuld HD |
| Paneltype | IPS |
| Naturligt aspektforhold | 16:9 |
| Skærmens lysstyrke | 250 cd/m² |
| Pixeltæthed | 141 ppi |
| Farveområde | 87% |
| Kontrastforhold (typisk) | 800:1 |
Processor
| Processorproducent | Intel |
| Processorserie | Intel® Core™ i5 |
| Processorgeneration | 11th gen Intel® Core™ i5 |
| Processormodel | i5-1135G7 |
| Processorkerner | 4 |
| Processortråde | 8 |
| Processor boost frekvens | 4,2 GHz |
| Processor-cache | 8 MB |
| Processor cache type | Smart cache |
| Konfigurerbar TDP-up frekvens | 2,4 GHz |
| Konfigurerbar TDP-up | 28 W |
| Konfigurerbar TDP-down frekvens | 0,9 GHz |
| Konfigurerbar TDP-down | 12 W |
Hukommelse
| Intern hukommelse | 8 GB |
| Intern hukommelsestype | DDR4-SDRAM |
Lagring
| Samlet lagringskapacitet | 512 GB |
| Lagermedie | SSD |
| Samlet kapacitet for SSD'er | 512 GB |
| Antal installerede SSD'er | 1 |
| SDD-kapacitet | 512 GB |
| NVMe | Ja |
| SSD-grænsefladetype | PCI Express |
| Optisk drevtype | Ingen |
Grafik
| Diskret grafikadaptermodel | Ikke tilgængelig |
| 4 | Intel |
| On-board grafikkort | Ja |
| Diskret grafikadapter | Ingen |
| Indbygget grafikadapterfamilie | Intel Iris Xe Graphics |
| On-board grafikkort, model | Intel Iris Xe Graphics |
Lyd
| Antal indbyggede højttalere | 2 |
| Højttalereffekt | 2 W |
| Indbygget mikrofon | Ja |
| Antal mikrofoner | 2 |
Kamera
| Front kamera | Ja |
| Front kamera HD type | HD |
Netværk
| Bedste Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Wi-Fi-standarder | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Mobil netværksforbindelse | Ingen |
| Antenne type | 2x2 |
| Bluetooth | Ja |
| Bluetooth-version | 5.1 |
| MIMO | Ja |
Porte & Grænseflader
| Antal USB 2.0-porte | 2 |
| Antal USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) type-A-porte | 1 |
| Antal USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) type-C-porte | 1 |
| Antal HDMI-porte | 1 |
| Kombineret hovedtelefon/mikrofon-port | Ja |
Præstation
| Hall-sensor | Ja |
Tastatur
| Pegeredskab | Touchpad |
| Numerisk tastatur | Ingen |
| Tastatur i ø-stil | Ja |
| Tastatur i fuld størrelse | Ja |
Software
| Operativsystem installeret | Windows 10 Home |
Processor særlige funktioner
| Indlejret tilgængelige muligheder | Ingen |
| Intel® Software Guard Extensions (Intel® SGX) | Ingen |
| Intel® Trusted Execution Teknologi | Ingen |
| Intel® VT-x with Extended Page Tables (EPT) | Ja |
| Intel® Virtualization Technology (VT-x) | Ja |
| CPU-konfiguration (maks.) | 1 |
| Intel® Stabil Billede Platformsprogram (SIPP) | Ingen |
| Idle status | Ja |
| Intel® Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d) | Ja |
Batteri
| Batteriteknologi | Lithium polymer (LiPo) |
| Batterikapacitet | 42 Wh |
Strømstyring
| Opladningsport til USB Type-C | Ja |
Sikkerhed
| Fingeraftrykslæser | Ja |
Vægt & størrelser
| Bredde | 357,8 mm |
| Dybde | 229,9 mm |
| Højde | 16,9 mm |
| Vægt | 1,56 kg |
Emballeringsdata
| Pakkebredde | 478 mm |
| Pakkedybde | 298 mm |
| Pakkehøjde | 88 mm |
| Pakkevægt | 2,57 kg |
Emballage indhold
| AC-adapter inkluderet | Ja |
| Kabler inkluderet | USB Type-C |