Dell XPS 13 9380 Bærbar PC
Intel Core i7 (8. Gen) 8565U / 1.8 GHz - 16 GB LPDDR3 - 1 TB SSD M.2 PCIe - NVM Express (NVMe) - 13.3"
Design
| Produkttype | Laptop |
| Produktfarve | Sort, Sølv |
| Formfaktor | Muslingeskal |
| Husmateriale | Aluminium, Kulfiber |
Display
| Skærm diagonal | 33,8 cm (13.3") |
| Skærmopløsning | 3840 x 2160 pixel |
| Berøringsskærm | Ja |
| HD-type | 4K Ultra HD |
| Paneltype | IPS |
| Naturligt aspektforhold | 16:9 |
| LED-baggrundsbelysning | Ja |
| Skærmramme teknologi | InfinityEdge |
| Skærmens lysstyrke | 400 cd/m² |
| Pixel pitch | 0,0765 x 0,0765 mm |
| Pixeltæthed | 166 ppi |
| Dobbeltskærm | Ingen |
| Maksimal opdateringshastighed | 60 Hz |
| Display respons stigning/fald | 30 ms |
Processor
| Processorproducent | Intel |
| Processorserie | Intel® Core™ i7 |
| Processorgeneration | 8th gen Intel® Core™ i7 |
| Processormodel | i7-8565U |
| Processorkerner | 4 |
| Processortråde | 8 |
| Processor boost frekvens | 4,6 GHz |
| Processorfrekvens | 1,8 GHz |
| Systembus-hastighed | 4 GT/s |
| Processor-cache | 8 MB |
| Processor cache type | Smart cache |
| Processor sokkel | BGA 1528 |
| Processor litografi | 14 nm |
| Processor driftstilstande | 64-bit |
| Processor kodenavn | Whiskey Lake |
| Bus type | OPI |
| Thermal Design Power (TDP) | 15 W |
| Konfigurerbar TDP-up frekvens | 2 GHz |
| Konfigurerbar TDP-up | 25 W |
| Konfigurerbar TDP-down frekvens | 0,8 GHz |
| Konfigurerbar TDP-down | 10 W |
| Tjunction | 100 °C |
| Maksimalt antal PCI Express-kanaler | 16 |
| PCI Express-konfigurationer | 1x4, 2x2 |
| PCI Express slots version | 3.0 |
| Fejlkorrigerende kode understøttet af processor | Ingen |
Hukommelse
| Intern hukommelse | 16 GB |
| Intern hukommelsestype | LPDDR3-SDRAM |
| Hukommelsesur hastighed | 2133 MHz |
| Maksimal intern hukommelse | 16 GB |
Lagring
| Samlet lagringskapacitet | 1 TB |
| Lagermedie | HDD |
| Samlet kapacitet for HDD'er | 1 TB |
| Antal installerede HDD'er | 1 |
| HDD kapacitet | 1 TB |
| HDD-størrelse | 2.5" |
| Samlet kapacitet for SSD'er | 1 TB |
| Antal installerede SSD'er | 1 |
| SDD-kapacitet | 1 TB |
| SSD-grænsefladetype | PCI Express |
| Optisk drevtype | Ingen |
| Indbygget kortlæser | Ja |
| Kompatible hukommelseskort | MicroSD (TransFlash), MicroSDHC, MicroSDXC |
Grafik
| Diskret grafikadaptermodel | Ikke tilgængelig |
| On-board grafikkort | Ja |
| Indbygget grafikadapterfamilie | Intel® UHD Graphics |
| Diskret grafikadapter | Ingen |
| On-board grafikkort, model | Intel® UHD Graphics |
| Maksimalt indbygget grafikadapterhukommelse | 32 GB |
| Indbygget grafikadapter dynamisk frekvens (maks.) | 1150 MHz |
| Indbygget grafikadapter basefrekvens | 300 MHz |
| Indbygget grafikadapter DirectX-version | 12.0 |
| Indbygget grafikadapter OpenGL-version | 4.5 |
| Indbygget grafikadapter-ID | 0x3EA0 |
Lyd
| Lydchip | Realtek ALC3271-CG |
| Lydsystem | MaxxAudio Pro |
| Antal indbyggede højttalere | 2 |
| Højttalereffekt | 2 W |
| Indbygget mikrofon | Ja |
Kamera
| Front kamera | Ja |
| Front kamera opløsning (numerisk) | 0,9 MP |
| Frontkamera opløsning | 1280 x 720 pixel |
| Front kamera HD type | HD |
| Frontkamera signalformat | 720p |
| Video capture hastighed | 30 fps |
Netværk
| Wi-Fi | Ja |
| Bedste Wi-Fi standard | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Wi-Fi-standarder | 802.11a, Wi-Fi 5 (802.11ac), 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Antenne type | 2x2 |
| WLAN-controller model | Killer Wireless-AC 1435 |
| Ethernet LAN | Ingen |
| Bluetooth | Ja |
Porte & Grænseflader
| Antal USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) type-C-porte | 1 |
| Antal Thunderbolt 3-porte | 2 |
| Kombineret hovedtelefon/mikrofon-port | Ja |
| USB type-C DisplayPort alternativ tilstand | Ja |
Tastatur
| Pegeredskab | Touchpad |
| Numerisk tastatur | Ingen |
| Baggrundsbelyst tastatur | Ja |
| Tastatur i fuld størrelse | Ja |
| Windows taster | Ja |
Software
| Operativsystem installeret | Ubuntu Linux |
Processor særlige funktioner
| Intel® Trusted Execution Teknologi | Ingen |
| Understøttede instruktionssæt | AVX 2.0, SSE4.1, SSE4.2 |
| Intel® My WiFi Teknologi (Intel® MWT) | Ja |
| Intel® Identity Protection Teknologi (Intel® IPT) | Ja |
| Intel® Smart Response Teknologi | Ja |
| Intel® Hyper Threading Teknologi (Intel® HT Technology) | Ja |
| Intel® Turbo Boost Teknologi | 2.0 |
| Intel® Quick Sync Video Teknologi | Ja |
| Intel® Clear Video HD Teknologi (Intel® CVT HD) | Ja |
| Intel® Flex Memory Access | Ja |
| Intel® AES Nye Instruktioner (Intel® AES-NI) | Ja |
| Enhanced Intel SpeedStep Teknologi | Ja |
| Udfør deaktivering af bit | Ja |
| Idle status | Ja |
| Termiske overvågningsteknologier | Ja |
| CPU-konfiguration (maks.) | 1 |
| Intel® Enhanced Halt State | Ja |
| Intel® Clear Video Teknologi til MID (Intel® CVT for MID) | Ja |
| Intel® VT-x with Extended Page Tables (EPT) | Ja |
| Indlejret tilgængelige muligheder | Ingen |
| Intel® TSX-NI | Ingen |
| Intel® 64 | Ja |
| Intel® Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d) | Ja |
| Intel® klar video teknologi | Ja |
| Processor-pakke størrelse | 46x24 mm |
| Processor ARK ID | 149091 |
| Intel® Smart Response Technology version | 1,00 |
| Intel® TSX-NI-version | 0,00 |
| Intel® Software Guard Extensions (Intel® SGX) | Ja |
| Intel® Virtualization Technology (VT-x) | Ja |
| Intel® Sikker Nøgle | Ja |
| Intel® OS Guard | Ja |
| Intel® Identity Protection Technology version | 1,00 |
| Intel® Secure Key Technology version | 1,00 |
| Thunderbolt™ 3 teknologi | Ja |
Batteri
| Batteriteknologi | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Antal battericeller | 4 |
| Batterispænding | 7,6 V |
| Batterikapacitet | 52 Wh |
| Opladningstid for batteri | 4 t |
| Knap til status for batteriets opladning | Ja |
| Indikator for batteriopladning | Ja |
| Batteriets vægt | 220 g |
Strømstyring
| Vekselstrømsadapter strøm | 45 W |
| Frekvens for vekselstrømsadapter | 50 - 60 Hz |
| Indgangsspænding for vekselstrømsadapter | 100 - 240 V |
| Opladningsport til USB Type-C | Ja |
Sikkerhed
| Slot til kabellås | Ja |
| Beskyttelse af adgangskode | Ja |
Driftsbetingelser
| Driftstemperatur (T-T) | 0 - 35 °C |
| Opbevaringstemperatur (T-T) | -40 - 65 °C |
| Relativ luftfugtighed ved drift (H-H) | 10 - 90% |
| Relativ luftfugtighed ved opbevaring (H-H) | 0 - 95% |
| Driftshøjde | -15,2 - 3048 m |
| Ikke-drift højde | -15,2 - 10668 m |
| Stød under drift | 110 G |
| Ikke-drift stød | 160 G |
| Driftsvibrationer | 0,66 G |
| Ikke-drift vibration | 1,3 G |
Bæredygtighed
| Bæredygtighedscertifikater | EPEAT Bronze, ENERGY STAR |
Vægt & størrelser
| Bredde | 301,8 mm |
| Dybde | 199,2 mm |
| Højde (front) | 7,8 mm |
| Højde (bagside) | 1,16 cm |
| Vægt | 1,27 kg |
Emballage indhold
| AC-adapter inkluderet | Ja |
| Hurtig start guide | Ja |
| Strømledning inkluderet | Ja |
| Brugervejledning | Ja |
Andre funktioner
| Maksimal intern hukommelse (64-bit) | 16 GB |