Corsair Strømforsyning
150 mm - 86 mm - 160 mm - 3 100 g
Strømstyring
| Total effekt | 1000 W; 1000 W; 1000 W; 1000 W; 1000 W |
| Vekselstrømsindgangsspænding | 100 - 240 V; 100 - 240 V; 100 - 240 V; 100 - 240 V; 100 - 240 V |
| Vekselstrømsindgangsfrekvens | 47 - 63 Hz; 47 - 63 Hz; 47 - 63 Hz; 47 - 63 Hz; 47 - 63 Hz |
| Indgangsstrøm | 12 - 6,5 A; 12A-6,5A; 12A-6.5A |
| Maks. udgangsstrøm (+3,3 V) | 20 A; 20 A; 20 A; 20 A |
| Maks. udgangsstrøm (+5 V) | 20 A; 20 A; 20 A; 20 A |
| Maks. udgangsstrøm (+12 V) | 83,3 A; 83,3 A; 83,3 A; 83,3 A |
| Maks. udgangsstrøm (+5 VSB) | 3 A; 3 A; 3 A; 3 A |
| Kombineret effekt (+3,3 V) | 120 W |
| Kombineret effekt (+12 V) | 1000 W |
| Kombineret effekt (+5 VSB) | 15 W |
| Effektivitet | 89%; 89%; 89% |
| Strømbeskyttelsesfunktioner | Overbelastning, Højspænding, Overstrøm, Kortslutning, Overophedning |
Præstation
| 80 PLUS certificering | Cybenetics Gold; 80 PLUS Gold; 80 PLUS Gold; 80 PLUS Gold; 80 PLUS Gold |
| ATX-version | 3.1; 3.1; 3.1; 3,1; 3,1 |
| Lydløs tilstand | Ja; Ja; Ja; Ja |
| Blæser hastighedskontrol | Ja |
| Lejeteknologi | FDB; FDB; FDB; Fluid Dynamic Bearing; FDB |
| Gennemsnitstid mellem fejl (MTBF) | 100000 t; 100000 t |
| Strømforsyningenhed (PSU) formfaktor | ATX; ATX |
Funktioner
| Modulært | Ja; Ja; Ja; Ja |
| Kondensator type | Japanese electrolytic |
Design
| Ventilator diameter | 140 mm; 14 cm; 140 mm; 14 cm; 14 cm |
| Produktfarve | Sort |
| Ventilatorstyring | Manual |
Vægt & størrelser
| Bredde | 150 mm; 150 mm; 150 mm; 150 mm; 150 mm |
| Dybde | 160 mm; 160 mm; 160 mm; 160 mm; 160 mm |
| Højde | 86 mm; 86 mm; 86 mm; 86 mm; 86 mm |
| Vægt | 3 100 g; 3.100 g; 3100,0 g; 3,1 kg |
Porte & Grænseflader
| Motherboard, strømstik | 1 |
| EPS strømstik (8-pin) | 2; Ja |
| PCI Express strømstik (16-bens) | 4; 3 |
| Antal SATA strømstik | 12; 12; 12; 12; 1 |
| Perifere (Molex) strømstik (4-pin) | 4; 4; 4 |
| PCI Express strømstik (12+4-bens) | 1 |
| Antal PATA strømstik | 4; 4 |
| PCI ekspres strømforbindelser (6+2 pin) | 4; 2 |
| Kabeltype | Fuldt modulær |
| ATX strømstrik (24 stikben) | Ja |
Andre funktioner
| Garantiperiode | 10 år; 10 år |
| Kabeltype | Type 5 |
Outputs
| Udgangsspænding | +3,3, +5, +12, +5Vsb V |
Logistik data
| Garantiperiode | 10 År |
Driftsbetingelser
| Driftstemperatur (T-T) | 0-50 °C |