Lenovo ThinkBook 14 G9 Bærbar
Ryzen 5, 16GB RAM, 14" FHD+
Processor
| Processorproducent | AMD |
| Processorserie | Ryzen 5 |
| Processormodel | 220 |
| Basisfrekvens af performancekerne | 3,2 GHz |
| Processor boost frekvens | 4,9 GHz |
| Processorkerner | 6 |
| Processortråde | 12 |
| Processor-cache | 16 MB |
Hukommelse
| Intern hukommelse | 16 GB |
| Hukommelseslayout (slots x størrelse) | 1 x 16 GB |
| Intern hukommelsestype | DDR5-SDRAM |
| Hukommelse form faktor | SO-DIMM |
| Antal hukommelsesstik | 2 st. |
| Memory slots (available) | 1 st. |
| Maksimal intern hukommelse | 64 GB |
Andre funktioner
| Hukommelsesur hastighed | 5600 MHz |
| Antal understøttede skærme | 3 |
| Produktdesign | tofarvet |
Lagring
| Samlet lagringskapacitet | 512 GB |
| Lagermedie | SSD |
| SSD-formfaktor | M.2 |
| SSD-grænsefladetype | PCI Express 4.0 |
| Indbygget kortlæser | SD kort |
Billedsensor
| Synsvinkel, horisontal | 89° |
| Synsvinkel, vertikal | 89° |
Grafik
| On-board grafikkort, model | AMD Radeon 740M |
Lyd
| Lydsystem | stereo højttalere |
| Lydchip | Realtek ALC3287 |
Multimedie
| Dolby Audio, smart støjdæmpning |
Kamera
| Frontkamera opløsning | 1920 x 1080 pixel |
Sikkerhed
| Windows Hello | privatlivsgardin, Windows Hello, fast fokus, hybrid FHD/IR |
| Trusted Platform Module (TPM) | Ja |
| Fingeraftrykslæser | Ja |
| Kabellåseslids type | Kensington Nano |
Tastatur
| Tastatursprog | Nordisk |
| Baggrundsbelyst tastatur | Ja |
| Spildsikret tastatur | Ja |
Netværk
| Wi-Fi-standarder | 802.11a/b/g/n/ac/ax/be |
| Bluetooth-version | 5,4 |
| Ethernet LAN-datahastigheder | Gigabit Ethernet |
Porte & Grænseflader
| Antal USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) type-A-porte | 2 |
| Antal USB4-porte | 2 |
| HDMI-version | HDMI (4K support) |
| Ethernet LAN-porte (RJ-45) | 1 |
| Kombineret hovedtelefon/mikrofon-port | Ja |
Batteri
| Batteriteknologi | Lithium Polymer |
| Batterikapacitet | 48 Wh |
Strømstyring
| Vekselstrømsadapter strøm | 65 W |
| Indgangsspænding for vekselstrømsadapter | 100 - 240 V |
| Frekvens for vekselstrømsadapter | 50/60 Hz |
Vægt & størrelser
| Bredde | 313,5 mm |
| Dybde | 224 mm |
| Højde | 17,5 mm |
| Vægt | 1,36 kg |
Software
| Operativsystem sprog | Engelsk, Fransk, Hollandsk, Tysk, Italiensk, ENG-UK, Amerikansk engelsk, Engelsk, Russisk, Ukrainsk |
Design
| Produktfarve | Grå |
| Husmateriale | Aluminium |
Godkendelser
| Certificering | TCO Certified Generation 10, EPEAT Gold, ENERGY STAR, RoHS, ErP Lot 6, ErP Lot 26, TUV Low Blue Light |
Driftsbetingelser
| Driftstemperatur (T-T) | 5 - 35 °C |
| Relativ luftfugtighed ved drift (H-H) | 8 - 95% |
Display
| Naturligt aspektforhold | 16:10 |
| Skærm diagonal | 35,6 cm (14 in) |
| Paneltype | IPS |
| Skærmopløsning | 1920 x 1200 pixel |
| Maksimal opdateringshastighed | 60 Hz |
| Skærmens lysstyrke | 400 cd/m² |
| Farveområde | 45% NTSC |
| Forholdet mellem skærm og krop | 90% |