Lenovo ThinkPad P1 Gen 8 21Q8 Bærbar PC
Intel Core Ultra 7 (Serie 2) 255H / 2 GHz - 32 GB LPDDR5X - 1 TB SSD M.2 2280 PCIe 5.0 x4 - TCG Opal Encryption 2, NVM Express (NVMe), Performance - 16" IPS
Bærbar inkl. Office pakken home and student
=
32.409,-
DKK
(25.927,20 ekskl. moms)
Bærbar inkl. Docking Station
1x
Lenovo ThinkPad P1 Gen 8 21Q8 Bærbar PC
1x
FG Universal Docking Station USB-C 5K - Dual 4K med 100W strømforsyning til bærbar
=
Lenovo ThinkPad P1 Gen 8 21Q8 Bærbar PC
1x
FG Universal Docking Station USB-C 5K - Dual 4K med 100W strømforsyning til bærbar
Før
32.109,-
DKK
SPAR
100,-
DKK
32.009,-
DKK
(25.607,20 ekskl. moms)
| Produkttype | Notebook - 180° hængselsdesign |
| Operativsystem | Windows 11 Pro - dansk/ engelsk / finsk / norsk / svensk |
| CPU | Intel Core Ultra 7 (Serie 2) 255H / 2 GHz |
| Max Turbo Speed | 5.1 GHz |
| Antal kerner | 16-core |
| Ydeevnekerner | 6 |
| Effektive Kerner | 10 |
| Cache | 24 MB |
| Platformteknologi | Intel Evo |
| Funktioner | Integreret hukommelsescontroller |
| Neural Processor Unit (NPU) | Intel AI Boost |
| NPU-ydeevne Op Til (TOPS) | 13 TOPS |
| Total processorpræstation op til (TOPS) | 96 TOPS |
| AI datatype understøttelse på NPU | INT8 |
| Sparsitet Understøttelse | Ja |
| AI softwarerammer understøttet af NPU | OpenVINO, WindowsML, DirectML, ONNX RT, WebNN |
| Understøttelse af Windows Studio Effekter | Ja |
| RAM | 32 GB (1 x 32 GB) |
| Maks. understøttet RAM | 64 GB |
| Teknologi | LPDDR5X SDRAM; Litium-polymer |
| Hastighed | 7467 MT/s |
| Vurderet hastighed | 7467 MT/s |
| Model | LPCAMM2 |
| Antal åbninger | 1 |
| Tomme åbninger | 0 |
| Hovedlager | 1 TB SSD M.2 2280 PCIe 5.0 x4 - TCG Opal Encryption 2, NVM Express (NVMe), Performance |
| Type | 16" - IPS; Tastatur, UltraNav, TrackPoint |
| Opløsning | 1920 x 1200 (WUXGA); 5 Megapixel |
| V-sync hastighed ved maks. opløsning | 60 Hz |
| Widescreen | Ja |
| Billedformatforhold | 16:10 |
| Billedklarhed | 500 cd/m² |
| Vandret synsvinkel | +89 / -89 |
| Lodret synsvinkel | +89 / -89 |
| Farvespektrum | 100% sRGB |
| Egenskaber | Blændfri, 91.7 % skærm til krop-forhold, X-Rite fabriksfarvekalibrering, Low Power, Low Blue Light-teknologi, Eyesafe-teknologi, DC-dæmpning; Copilot-nøgle, spildresistent, multi-touch touchpad, multimedie kontrol; Dobbelt strøm (2x2); NVMe-adgangskode, opstartsadgangskode, adgangskode for administrator, selvhelbredende BIOS, RapidCharge, MIL-STD-810H testet, bunddække-vandaldetektion |
| Multi-GPU konfiguration | 1 enkelt GPU kort / integreret GPU |
| Grafik-processor | NVIDIA RTX PRO 1000 Blackwell / Intel Arc 140T - op til 74 TOPS |
| Videohukommelse | 8 GB GDDR7 SDRAM |
| Maks. understøttede skærme | 3 eksterne skærm(e) |
| Kamera | Ja |
| Kameraegenskaber | Fikseret fokus, privatlivslukker, IR-kamera, Windows Hello, Temporal Noise Reduction, Computer Vision, Human Presence Detection |
| Lyd | Stereohøjttalere, dobbelt array-mikrofon |
| Codec | CS42L43 |
| Overensstemmelsesstandarder | SoundWire, Dolby Atmos; RoHS, TCG Certified, FIPS 140-2, Eyesafe Certified 2.0, TÜV Rheinland Low Blue Light |
| Audiofunktioner | Input: Dolby Voice, fjernfelt |
| Tastaturbagbelysning | Ja |
| Tastatur layout | Nordisk |
| Trådløs | 802.11a/b/g/n/ac/ax/be, Bluetooth 5.4 |
| Trådløs controller | Intel WI-FI 7 BE201 |
| Kapacitet | 90 Wh |
| Input | AC 100-240 V (50/60 Hz) |
| Output | 140 Watt |
| Holdere | 2 x PCI Express 4.0 x4 (1 fri) |
| Interfacedetaljer | USB 3.2 Gen 2 (Always On) ¦ HDMI (8K support) ¦ Kombostik til hovedtelefon/mikrofon (mini-telefon 3,5 mm) ¦ 2 x Thunderbolt 5 (Power Delivery 3.1) ¦ Thunderbolt 4 (Power Delivery 3.1) |
| Med software | Lenovo AI Now, Intel Connectivity Performance Suite |
| Microsoft Copilot | Yes |
| Farve | Sort |
| Materiale af etui | Aluminium (top), aluminium (bund) |
| Sikkerhed | Discrete Trusted Platform Module (TPM 2.0) Security Chip, fingeraftrykslæser |
| Tyveri/Indtrængningsbeskyttelse | Sikkerhedslåseåbning (kabellåse solgt separat) |
| Sikkerhedsåbningstype | Kensington nano sikkerhedsåbning |
| Udstyr inkluderet | USB-C GaN strømadapter |
| Lokalisering | Sprog: Engelsk, Nordisk / region: Danmark, Finland, Sverige, Norge |
| Fabrikant Sælger Program | Lenovo TopSeller |
| Dimensioner (B x D x H) | 35.43 cm x 24.1 cm x 2.06 cm |
| Vægt | 1.84 kg |
| EPEAT kompatibel | EPEAT Gold |
| ENERGY STAR-certificeret | Ja |
| Service & Support | Basisgaranti - 3 år - levering og afhentning ¦ Basisgaranti - batteri - 1 år ¦ Udvidet garanti - 3 år - on-site - responstid: næste forretningsdag |
| Pakket service | 3 års Lenovo Premier Support, CO2 Offset 0,5 ton (2. Gen) |
| Min. driftstemperatur | 5 °C |
| Maks. driftstemperatur | 35 °C |
| Fugtighedsgrad ved brug | 8 - 95% |