Acer Bærbar - 14" - 16 GB - Core Ultra 5 - Intel Arc Graphics 130V - Windows 11 Pro
1920 x 1200 pixel - Stålgrå - 8 kerner
Diskdrev
| Type | Quad-level Cell (QLC); QLC |
Processor
| Processorserie | Core Ultra 5; Series 2; Core Ultra 5; Core Ultra 5 |
| Processorproducent | Intel; Intel; Intel |
| Processormodel | 226V; 226V; 226V |
| Processorkerner | 8 kerner; 8 |
| Performance-kerner | 4 kerner; 4 |
| Processortråde | 8 trådar; 8 |
| Processorfrekvens | 2,1 GHz; 2,1 GHz |
| Processor boost frekvens | 4,5 GHz; 4,5 GHz; 4,5 GHz |
| Processor-cache | 8 MB; 8 MB |
Præstation
| Effektive kerner | 4 kerner; 4 |
| On-board grafikkort | Ja |
Neural processor-enhed (NPU)
| Neural processor-enhed (NPU) | Intel AI Boost |
| NPU-ydeevne op til | 40 TOPS; 40 TOPS |
| Samlet processorydelse op til | 97 TOPS; 97 TOPS |
Hukommelse
| Intern hukommelse | 16 GB; 16 GB; 16 GB |
| Intern hukommelsestype | LPDDR5X-SDRAM; LPDDR5X; LPDDR5X-SDRAM |
| Hukommelsesur hastighed | 8533 MHz; 8533 MHz |
| Hukommelse form faktor | On-board |
Funktioner
| Hukommelse form faktor | Indsveet |
| Nøgle rejseafstand | 1,3 mm; 1,3 mm |
| Antal USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) type-A-porte | 1 |
| Neural processor-enhed (NPU) | Intel AI Boost |
| Hoved-SAR (EU) | 1,12 W/kg |
| Krop SAR (EU) | 1,12 W/kg |
Lagring
| Samlet lagringskapacitet | 512 GB; 512 GB; 512 GB |
| SSD-grænsefladetype | PCIe 4.0 NVMe; NVMe |
| HDD-grænseflade | PCIe 4.0 NVMe |
Lagring controllers
| SSD-formfaktor | M.2 |
Leverandørfunktioner
| Producent | Micron |
Processor særlige funktioner
| Intel® Dual Display Capable Teknologi | Ja; Ja |
Andre funktioner
| Farveområde | 100% DCI-P3; 100% DCI-P3 |
| Antal mikrofoner | 3 |
| Tastaturopsætning | Nordisk; Nordic |
| Hoved-SAR (EU) | 1,12 W/kg |
Lyd
| Lydsystem | DTS:X Ultra; DTS:X Ultra; DTS:X Ultra |
| Antal indbyggede højttalere | 2; 2 |
| Indbygget mikrofon | Ja |
Kamera
| Front kamera opløsning (numerisk) | 1920 x 1080 MP |
| Front kamera | Ja; Ja |
| Frontkamera opløsning | 1920 x 1080 pixel |
Tastatur
| Baggrundsbelyst tastatur | Ja; Ja; Ja |
| Numerisk tastatur | Nej; Nej |
| Tastaturopsætning | Nordic |
Netværk
| Bluetooth-version | 5.4; 5,4; 5,4 |
| Wi-Fi-standarder | Wi-Fi 7 (802.11be); 802.11be |
| Ethernet LAN-datahastigheder | Gigabit Ethernet |
Porte & Grænseflader
| Ethernet LAN-datahastigheder | Gigabit Ethernet |
| Antal USB 2.0-porte | 1; 1 |
| Antal HDMI-porte | 1; 1; 1 |
| Ethernet LAN-porte (RJ-45) | 1; 1; 1 |
| Thunderbolt 4 porte antal | 1; 1 |
| Antal USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) type-A-porte | 1; 1 |
| Kombineret hovedtelefon/mikrofon-port | Ja; Ja |
Bagpanel I/O porte
| Antal Thunderbolt-porte | 2 |
Docking station
| Kombineret hovedtelefon/mikrofon-port | Ja |
Batteri
| Batterikapacitet | 65 mAh; 65 mAh |
| Batterilevetid (maks.) | 26 t; 26 t; 26 t |
Strømstyring
| DC-in-stik | Ja |
| Vekselstrømsadapter strøm | 100 W; 100 W |
Vægt & størrelser
| Bredde | 312 mm; 312 mm |
| Dybde | 225 mm; 225 mm |
| Højde | 15,9 mm; 15,9 mm; 15,9 mm |
| Vægt | 1300 g; 1300,0 g; 1300 g |
Design
| Produktfarve | Stålgrå; Steel Grey |
| Formfaktor | M.2 |
| Husmateriale | Anodized aluminium |
Emballeringsdata
| Husmateriale | Anodiseret aluminium |
Sikkerhed
| Kabellåseslids type | Kensington Nano; Kensington Nano |
Bæredygtighed
| Bæredygtighedscertifikater | TCO Certified generation 10 laptops; TCO Certified generation 10 laptops |
Software
| Operativsystem installeret | Windows 11 Pro; Windows 11 Pro |
Godkendelser
| Krop SAR (EU) | 1,12 W/kg |
Grafik
| On-board grafikkort, model | Intel Arc Graphics 130V; Intel Arc Graphics 130V |
Display
| Skærm diagonal | 14"; 35,6 cm (14 in); 35,6 cm (14") |
| Skærmopløsning | 1920 x 1200 pixel; 1920 x 1200 pixel; 1920 x 1200 pixel |
| Vis opdaterinshastighed | 60 Hz; 60 Hz |
| Naturligt aspektforhold | 16:10; 16:10 |
| Skærmens lysstyrke | 400 cd/m²; 400 cd/m² |
| Forholdet mellem skærm og krop | 85,1 %; 85,1 |
| Responstid | 1 ms |
| Vis navn til markedsføring af teknologi | OLED |
| Maksimal opdateringshastighed | 60 Hz |
| Display respons stigning/fald | 1 ms |