ASUS TUF-RTX3060-12G-GAMING - NVIDIA RTX3060 - 12GB GDDR6
PCI Express 4.0
Processor
| Grafikprocessor familie | NVIDIA |
| Grafikprocessor | GeForce RTX 3060 |
| Maksimal opløsning | 7680 x 4320 pixel |
| FireStream | Ingen |
| Understøttelse af parallel behandlingsteknologi | Ikke understøttet |
| Maksimalt antal skærme pr. grafikkort | 4 |
Hukommelse
| Diskret grafikadapterhukommelse | 12 GB |
| Hukommelsestype for grafikadapter | GDDR6 |
| Hukommelsesbus | 192 Bit |
Porte & Grænseflader
| Grænsefladetype | PCI Express x16 4.0 |
| Antal HDMI-porte | 2 |
| HDMI-version | 2.1 |
| Antal DisplayPorts | 3 |
| DisplayPort-version | 1.4a |
Præstation
| TV-tuner, integreret | Ingen |
| DirectX-version | 12.0 |
| OpenGL-version | 4.6 |
| HDCP | Ja |
| DVI dobbelt link | Ingen |
| NVIDIA G-SYNC | Ja |
Design
| Kølingstype | Aktiv |
| Køleteknologi | ASUS Axial-tech |
| Antal blæsere | 3 blæser(e) |
| Antal porte | 2,7 |
| Belysning | Ja |
| Belysningsfarve | Flere |
Strømstyring
| Minimum system strømføring | 750 W |
| Supplerende strømkontakter | 1x 8-pin |
Vægt & størrelser
| Længde | 301 mm |
| Dybde | 54 mm |
| Højde | 143 mm |
Emballeringsdata
| Pakketype | Kasse |
Emballage indhold
| Brugervejledning | Ja |
| Drivere inkluderet | Ja |
| Medfølgende software | ASUS GPU Tweak II |