ASUS TUF Gaming GeForce RTX 3080 OC Edition - NVIDIA RTX3080 - 12GB GDDR6X
PCI Express 4.0
Processor
| CUDA | Ja |
| CUDA-kerner | 8960 |
| Grafikprocessor familie | NVIDIA |
| Grafikprocessor | GeForce RTX 3080 |
| Processorfrekvens (OC-tilstand) | 1815 MHz |
| Processorboost clockhastighed (Gaming mode) | 1785 MHz |
| Maksimal opløsning | 7680 x 4320 pixel |
| Maksimalt antal skærme pr. grafikkort | 4 |
| FireStream | Ingen |
| Understøttelse af parallel behandlingsteknologi | Ikke understøttet |
Hukommelse
| Diskret grafikadapterhukommelse | 12 GB |
| Hukommelsestype for grafikadapter | GDDR6X |
| Hukommelsesbus | 384 Bit |
| Dataoverførselshastighed | 19 Gbit/sek. |
Porte & Grænseflader
| Grænsefladetype | PCI Express 4.0 |
| Antal HDMI-porte | 2 |
| HDMI-version | 2.1 |
| DisplayPort-version | 1.4a |
| Antal DisplayPorts | 3 |
Præstation
| PhysX | Ingen |
| TV-tuner, integreret | Ingen |
| OpenGL-version | 4.6 |
| HDCP | Ja |
| DVI dobbelt link | Ingen |
Design
| Kølingstype | Aktiv |
| Antal blæsere | 3 blæser(e) |
| Formfaktor | Full-Height/Full-Length (FH/FL) |
| Beslagshøjde | Full-Height (FH) |
| Antal porte | 2,7 |
| Produktfarve | Sort |
Strømstyring
| Minimum system strømføring | 850 W |
| Supplerende strømkontakter | 2x 8-pin |
Vægt & størrelser
| Vægt | 1,4 kg |
| Længde | 299,9 mm |
| Dybde | 51,7 mm |
| Højde | 126,9 mm |
Emballeringsdata
| Pakkebredde | 405 mm |
| Pakkedybde | 233 mm |
| Pakkehøjde | 88,5 mm |
| Pakkevægt | 2,86 kg |
| Pakketype | Kasse |
Logistik data
| Harmoniseret systemkode (HS) | 84733020 |