Apple MacBook Air with Retina display - 13.3" - Core i3 - 8 GB RAM - 256 GB SSD - dansk
Design
| Produkttype | Laptop |
| Produktfarve | Guld |
| Formfaktor | Muslingeskal |
| Husmateriale | Aluminium |
Display
| Skærm diagonal | 33,8 cm (13.3") |
| Skærmopløsning | 2560 x 1600 pixel |
| Berøringsskærm | Ingen |
| Paneltype | IPS |
| Naturligt aspektforhold | 16:10 |
| LED-baggrundsbelysning | Ja |
| Pixeltæthed | 227 ppi |
Processor
| Processorproducent | Intel |
| Processorserie | Intel® Core™ i3 |
| Processorgeneration | 10th gen Intel® Core™ i3 |
| Processorkerner | 2 |
| Processor boost frekvens | 3,2 GHz |
| Processorfrekvens | 1,1 GHz |
| Processor-cache | 4 MB |
Hukommelse
| Intern hukommelse | 8 GB |
| Intern hukommelsestype | LPDDR4x-SDRAM |
| Hukommelse form faktor | On-board |
| Hukommelsesur hastighed | 3733 MHz |
| Maksimal intern hukommelse | 8 GB |
Lagring
| Samlet lagringskapacitet | 256 GB |
| Lagermedie | SSD |
| Antal installerede SSD'er | 1 |
| SDD-kapacitet | 256 GB |
| SSD-grænsefladetype | PCI Express |
| Optisk drevtype | Ingen |
| Indbygget kortlæser | Ingen |
Grafik
| Diskret grafikadaptermodel | Ikke tilgængelig |
| 4 | Intel |
| On-board grafikkort | Ja |
| Diskret grafikadapter | Ingen |
| On-board grafikkort, model | Intel® Iris Plus Graphics |
Lyd
| Antal indbyggede højttalere | 2 |
| Indbygget mikrofon | Ja |
Kamera
| Front kamera | Ja |
| Front kamera HD type | HD |
Netværk
| Bedste Wi-Fi standard | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Mobil netværksforbindelse | Ingen |
| Wi-Fi-standarder | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Ethernet LAN | Ingen |
| Bluetooth | Ja |
| Bluetooth-version | 5.0 |
Porte & Grænseflader
| Antal Thunderbolt 3-porte | 2 |
| Udgange til hovedtelefoner | 1 |
| Kombineret hovedtelefon/mikrofon-port | Ja |
Præstation
| Sensor for omgivende lys | Ja |
| Reparationsindeks | 6.1 |
Tastatur
| Pegeredskab | Trackpad |
| Numerisk tastatur | Ingen |
| Baggrundsbelyst tastatur | Ja |
| Tastatur i ø-stil | Ja |
| Tastatur i fuld størrelse | Ja |
Software
| Operativsystem installeret | macOS Catalina |
Batteri
| Batteriteknologi | Lithium polymer (LiPo) |
| Batterikapacitet | 49,9 Wh |
| Batterilevetid (maks.) | 12 t |
| Standby tid | 30 dage |
Strømstyring
| Vekselstrømsadapter strøm | 30 W |
| Frekvens for vekselstrømsadapter | 50 - 60 Hz |
| Indgangsspænding for vekselstrømsadapter | 100 - 240 V |
| Opladningsport til USB Type-C | Ja |
Sikkerhed
| Fingeraftrykslæser | Ja |
Driftsbetingelser
| Driftstemperatur (T-T) | 10 - 35 °C |
| Opbevaringstemperatur (T-T) | -25 - 45 °C |
| Relativ luftfugtighed ved drift (H-H) | 0 - 90% |
| Driftshøjde | 0 - 3000 m |
| Ikke-drift højde | 0 - 10500 m |
Bæredygtighed
| Bæredygtighedscertifikater | EPEAT Gold, ENERGY STAR |
Vægt & størrelser
| Bredde | 304,1 mm |
| Dybde | 212,4 mm |
| Højde (front) | 4,1 mm |
| Højde (bagside) | 1,61 cm |
| Vægt | 1,29 kg |
Emballage indhold
| Kabler inkluderet | USB Type-C |