MSI MAG Z790 TOMAHAWK WIFI DDR4
bundkort - ATX - LGA1700 sokkel - Z790
Processor
| Processorproducent | Intel |
| Processor sokkel | LGA 1700 |
| Kompatibel processor serie | Intel® Celeron®, Intel® Pentium® Gold |
| Understøttede procesorsokler | LGA 1700 |
Hukommelse
| Understøttede hukommelsestyper | DDR4-SDRAM |
| Antal hukommelsesstik | 4 |
| Hukommelseskanaler | To-kanals |
| ECC-kompatibilitet | NON-ECC |
| Understøttede hukommelsesclock-hastigheder | 2133,2400,2666,2800,2933,3000,3200,3333,3466,3733,3866,4000,4266,4400,4533,4600,4800,5000,5066,5200,5333 MHz |
| Understøttet hukommelsesur hastighed (maks.) | 5333 MHz |
| Maksimal intern hukommelse | 128 GB |
| Ikke-bufferet hukommelse | Ja |
Lagring controllers
| Understøttet datalagringsdrev typer | HDD & SSD |
| Understøttede lagerdrev brugerflader | M.2, PCI Express |
| Intern lagerkapacitet | 10 GB |
| RAID-niveauer | 0, 5, 10 |
Grafik
| Understøttelse af parallel behandlingsteknologi | Ikke understøttet |
| On-board grafikkort | Ingen |
Intern I/O
| USB 2.0-stik | 4 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) stik | 2 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) -stik | 1 |
| Antal SATA III-stik | 7 |
| Lydstik på frontpanel | Ja |
| Stik til frontpanel | Ja |
| CPU-ventilatorstik | Ja |
| Indbrudsttik til kabinet | Ja |
| TPM-stik | Ja |
| Header med RGB-LED-ben | Ja |
Bagpanel I/O porte
| Antal USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) type-A-porte | 4 |
| Antal USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) type-A-porte | 4 |
| Antal USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) type-C-porte | 1 |
| Antal USB 3.2 Gen 2x2 type-C-porte | 1 |
| Ethernet LAN-porte (RJ-45) | 1 |
| Antal HDMI-porte | 1 |
| HDMI-version | 2.1 |
| Antal DisplayPorts | 1 |
| DisplayPort-version | 1.4 |
| S/PDIF-udgang | Ja |
Netværk
| Ethernet LAN | Ja |
| Ethernet-grænsefladetype | 2.5 Gigabit Ethernet |
| Wi-Fi | Ja |
| Bedste Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Wi-Fi-standarder | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Bluetooth | Ja |
| Bluetooth-version | 5.3 |
Funktioner
| Bundkort chipsæt | Intel Z790 |
| Lyd-output kanaler | 7.1 kanaler |
| Produktfarve | Sort |
| Komponent til | PC |
| Motherboard form faktor | ATX |
| Bundkort chipset familie | Intel |
| Understøttede Windows-operativsystemer | Windows 10 x64, Windows 11 x64 |
Udvidelsessokler
| PCI Ekspres x1 slots | 1 |
| PCI Express x16 slots | 2 |
BIOS
| BIOS-type | EFI AMI |
| BIOS-hukommelsesstørrelse | 256 Mbit |
Vægt & størrelser
| Bredde | 243,8 mm |
| Dybde | 304,8 mm |
Emballage indhold
| Kabler inkluderet | SATA |