MSI GTX 1070 GAMING X 8G - NVIDIA GTX1070 - 8GB GDDR5
PCI Express 3.0 x16
Processor
| Grafikprocessor familie | NVIDIA |
| Grafikprocessor | GeForce GTX 1070 |
| Processorfrekvens | 1607 MHz |
| Processor øger urets hastighed | 1797 MHz |
| Maksimal opløsning | 7680 x 4320 pixel |
| Understøttelse af parallel behandlingsteknologi | 2-Way SLI |
| Maksimal digital opløsning | 7680 x 4320 pixel |
| Maksimalt antal skærme pr. grafikkort | 4 |
Hukommelse
| Diskret grafikadapterhukommelse | 8 GB |
| Hukommelsestype for grafikadapter | GDDR5 |
| Hukommelsesbus | 256 Bit |
| Hukommelsesur hastighed | 8108 MHz |
Porte & Grænseflader
| Grænsefladetype | PCI Express x16 3.0 |
| Antal HDMI-porte | 1 |
| HDMI-version | 2.0 |
| DisplayPort-version | 1.4 |
| Antal DVI-D-porte | 1 |
| Antal DisplayPorts | 3 |
Præstation
| PhysX | Ja |
| TV-tuner, integreret | Ingen |
| DirectX-version | 12.0 |
| OpenGL-version | 4.5 |
| HDCP | Ja |
| DVI dobbelt link | Ja |
| Full HD | Ja |
Design
| Kølingstype | Aktiv |
| Antal blæsere | 2 blæser(e) |
| Produktfarve | Sort, Rød |
Strømstyring
| Minimum system strømføring | 500 W |
| Strømforbrug (typisk) | 150 W |
| Supplerende strømkontakter | 1x 6-pin, 1x 8-pin |
Systemkrav
| Understøttede Windows-operativsystemer | Ja |
Vægt & størrelser
| Vægt | 1,1 kg |
| Længde | 279 mm |
| Dybde | 42 mm |
| Højde | 140 mm |