MSI GeForce RTX 3090 GAMING X TRIO 24G - NVIDIA RTX3090 - 24GB GDDR6X
PCI Express 4.0 x16
Processor
| CUDA | Ja |
| CUDA-kerner | 10496 |
| Grafikprocessor familie | NVIDIA |
| Grafikprocessor | GeForce RTX 3090 |
| Processor øger urets hastighed | 1785 MHz |
| Maksimal opløsning | 7680 x 4320 pixel |
| Maksimalt antal skærme pr. grafikkort | 4 |
| FireStream | Ingen |
| Understøttelse af parallel behandlingsteknologi | NVLink |
Hukommelse
| Diskret grafikadapterhukommelse | 24 GB |
| Hukommelsestype for grafikadapter | GDDR6X |
| Hukommelsesbus | 384 Bit |
| Dataoverførselshastighed | 19,5 Gbit/sek. |
Porte & Grænseflader
| Grænsefladetype | PCI Express x16 4.0 |
| Antal HDMI-porte | 1 |
| HDMI-version | 2.1 |
| DisplayPort-version | 1.4a |
| Antal DisplayPorts | 3 |
Præstation
| PhysX | Ja |
| TV-tuner, integreret | Ingen |
| DirectX-version | 12.0 |
| OpenGL-version | 4.6 |
| Klar til Virtual Reality (VR) | Ja |
| HDCP | Ja |
| DVI dobbelt link | Ingen |
| NVIDIA G-SYNC | Ja |
Design
| Kølingstype | Aktiv |
| Køleteknologi | MSI Tri Frozr 2 |
| Antal blæsere | 3 blæser(e) |
| Formfaktor | Full-Height/Full-Length (FH/FL) |
| Antal porte | 2 |
| Belysning | Ja |
| Belysningsfarve | Flere |
Strømstyring
| Minimum system strømføring | 750 W |
| Supplerende strømkontakter | 3x 8-pin |
Systemkrav
| Understøttede Windows-operativsystemer | Windows 10 |
Vægt & størrelser
| Vægt | 1,56 kg |
| Længde | 232 mm |
| Dybde | 56 mm |
| Højde | 140 mm |
Emballeringsdata
| Pakketype | Kasse |
Logistik data
| Harmoniseret systemkode (HS) | 84733020 |
