Lenovo ThinkPad Helix (1st Gen) - 11.6" - Core i7 3667U - 8 GB RAM - 256 GB SSD
Design
| Produkttype | Laptop |
| Produktfarve | Sort |
| Formfaktor | Konvertibel (Aftagelig) |
Display
| Skærm diagonal | 29,5 cm (11.6") |
| Skærmopløsning | 1920 x 1080 pixel |
| Berøringsskærm | Ja |
| HD-type | Fuld HD |
| Berøringsteknologi | Multi-touch |
| Naturligt aspektforhold | 16:9 |
| Skærmens lysstyrke | 400 cd/m² |
Processor
| Processorproducent | Intel |
| Processorgeneration | 3rd gen Intel® Core™ i7 |
| Processormodel | i7-3667U |
| Processorkerner | 2 |
| Processortråde | 4 |
| Processor boost frekvens | 3,2 GHz |
| Processorfrekvens | 2 GHz |
| Systembus-hastighed | 5 GT/s |
| Processor-cache | 4 MB |
| Processor cache type | Smart cache |
| Processor sokkel | BGA 1023 |
| Processor litografi | 22 nm |
| Processor driftstilstande | 64-bit |
| Processorserie | Intel® Core™ i7; Intel Core i7-3600 Mobile series |
| Processor kodenavn | Ivy Bridge |
| Bus type | DMI |
| FSB Paritet | Ingen |
| Stepping | L1 |
| Thermal Design Power (TDP) | 17 W |
| Tjunction | 105 °C |
| PCI Express slots version | 2.0 |
| PCI Express-konfigurationer | 1x8, 1x16, 2x4, 2x8 |
| Maksimalt antal PCI Express-kanaler | 16 |
| Antal understøttede processorer | 1 |
| CPU-multiplikator (bus/kerneforhold) | 20 |
| Fejlkorrigerende kode understøttet af processor | Ingen |
Hukommelse
| Intern hukommelse | 8 GB |
| Intern hukommelsestype | DDR3-SDRAM |
| Hukommelsesur hastighed | 1600 MHz |
| Hukommelseslayout (slots x størrelse) | 1 x 8 GB |
| Maksimal intern hukommelse | 8 GB |
Lagring
| Samlet lagringskapacitet | 256 GB |
| Lagermedie | SSD |
| Antal installerede SSD'er | 1 |
| SDD-kapacitet | 256 GB |
| Optisk drevtype | Ingen |
Grafik
| Diskret grafikadaptermodel | Ikke tilgængelig |
| On-board grafikkort | Ja |
| Diskret grafikadapter | Ingen |
| Indbygget grafikadapterfamilie | Intel® HD Graphics |
| On-board grafikkort, model | Intel® HD Graphics 4000 |
| Indbygget grafikadapter dynamisk frekvens (maks.) | 1150 MHz |
| Indbygget grafikadapter basefrekvens | 350 MHz |
| Indbygget grafikadapter-ID | 0x166 |
Lyd
| Lydsystem | HD |
| Indbyggede højttaler(e) | Ja |
| Indbygget mikrofon | Ja |
Kamera
| Front kamera opløsning (numerisk) | 5 MP |
| Video capture hastighed | 30 fps |
| Bagerste kamera | Ja |
| Bagerste kamera opløsning (numerisk) | 2,1 MP |
Netværk
| Wi-Fi | Ja |
| Wi-Fi-standarder | Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Ethernet LAN | Ja |
| Bluetooth | Ingen |
| Netværksstandarder | IEEE 802.11n |
Porte & Grænseflader
| Antal USB 2.0-porte | 1 |
| Antal USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) type-A-porte | 2 |
| Antal mini DisplayPorts | 2 |
| DVI-port | Ingen |
| S/PDIF-udgang | Ingen |
| Mikrofonindgang | Ingen |
| Kombineret hovedtelefon/mikrofon-port | Ja |
| Docking-stik | Ja |
| ExpressCard-slot | Ingen |
| Cardbus PCMCIA slot type | Ingen |
| Smartcard slot | Ingen |
Tastatur
| Pegeredskab | Touchpad |
| Numerisk tastatur | Ingen |
| Spildsikret tastatur | Ja |
| Tastatur i fuld størrelse | Ja |
Software
| Operativsystem installeret | Windows 8 Pro |
Processor særlige funktioner
| Intel® Wireless Display (Intel® WiDi) | Ja |
| Processor ARK ID | 64898 |
| Termiske overvågningsteknologier | Ja |
| Processor-pakke størrelse | 31 x 24 mm |
| Understøttede instruktionssæt | AVX |
| Processor kode | SR0N5 |
| CPU-konfiguration (maks.) | 1 |
| Indlejret tilgængelige muligheder | Ingen |
| Grafisk og IMC litografi | 22 nm |
| Intel® Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d) | Ja |
| Intel® Identity Protection Technology version | 1,00 |
| Intel® Secure Key Technology version | 1,00 |
| Intel® Virtualization Technology (VT-x) | Ja |
| Intel® Rapid Storage Teknologi | Ingen |
| Intel® Fast Memory Access | Ja |
| Intel® Identity Protection Teknologi (Intel® IPT) | Ja |
| Intel® My WiFi Teknologi (Intel® MWT) | Ja |
| Intel® Anti-Theft Teknologi (Intel® AT) | Ja |
| Intel® Dual Display Capable Teknologi | Ja |
| Intel® FDI Teknologi | Ja |
| Intel® Flex Memory Access | Ja |
| Intel® Hyper Threading Teknologi (Intel® HT Technology) | Ja |
| Intel® Turbo Boost Teknologi | 2.0 |
| Enhanced Intel SpeedStep Teknologi | Ja |
| Intel® Clear Video HD Teknologi (Intel® CVT HD) | Ja |
| Intel® klar video teknologi | Ingen |
| Intel® InTru™ 3D Teknologi | Ja |
| Intel® Insider™ | Ja |
| Intel® Quick Sync Video Teknologi | Ja |
| Intel® Smart Cache | Ja |
| Intel® AES Nye Instruktioner (Intel® AES-NI) | Ja |
| Intel® Trusted Execution Teknologi | Ja |
| Intel® Enhanced Halt State | Ja |
| Intel® VT-x with Extended Page Tables (EPT) | Ja |
| Intel® Demand Based Switching | Ingen |
| Intel® Sikker Nøgle | Ja |
| Intel® Clear Video Teknologi til MID (Intel® CVT for MID) | Ingen |
| Intel® 64 | Ja |
| Udfør deaktivering af bit | Ja |
| Idle status | Ja |
| Konfliktfri processor | Ja |
| Integreret 4G WiMAX | Ja |
Batteri
| Batterilevetid (maks.) | 10 t |
Strømstyring
| DC-in-stik | Ja |
Sikkerhed
| Slot til kabellås | Ja |
| Kabellåseslids type | Kensington |
Vægt & størrelser
| Vægt | 1,67 kg |
Emballage indhold
| AC-adapter inkluderet | Ja |
| Brugervejledning | Ja |
| Hurtig start guide | Ja |
Andre funktioner
| LightScribe | Ingen |
| Infrarød dataport | Ingen |
| Kompatible operativsystemer | Windows 8 Pro Windows 8 |
| Intel® segment tagging | Hjemmekontor, Lille virksomhed |
The ThinkPad Helix gives you the purposeful design, trusted quality, and relentless innovation you've come to expect from any ThinkPad PC. Whether you use it in tablet, stand, tent, laptop, or desktop mode, this brilliantly engineered device offers a seamless user experience.