PLANET SGS-6341-16S8C4XR netværksswitch Administreret L3 Gigabit Ethernet (10/100/1000) 1U Sort
Administrationsfunktioner
| Switch-type | Administreret |
| Switch lag | L3 |
| Servicekvalitet support (QoS) | Ja |
| ARP inspektion | Ja |
Porte & Grænseflader
| Basis omskiftning RJ-45 Ethernet porte, antal | 8 |
| Basis omskiftning RJ-45 Ethernet porttype | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Antal SFP modulslots | 24 |
| Antal SFP + modulslots | 4 |
| Port til konsol | RJ-45 |
Netværk
| Netværksstandarder | IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.1ab, IEEE 802.1p, IEEE 802.1s, IEEE 802.1w, IEEE 802.1x, IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3ad, IEEE 802.3ae, IEEE 802.3u, IEEE 802.3x, IEEE 802.3z |
| 10G understøttelse | Ja |
| Kobber ethernet kabelteknologi | 10BASE-T, 100BASE-TX, 1000BASE-LX, 1000BASE-SX, 1000BASE-T |
| Politikbaseret routing | Ja |
| Fuld duplex | Ja |
| IP-routing | Ja |
| Auto-forhandling | Ja |
| Link aggregering | Ja |
| Spanning tree protokol | Ja |
| Broadcast stormkontrol | Ja |
| Auto MDI/MDI-X | Ja |
| Flowkontrol support | Ja |
| VLAN understøttelse | Ja |
| Vituelle LAN funktioner | IP subnet–based VLAN, MAC address-based VLAN, Private VLAN, Protocol-based VLAN, Stacked VLAN, Tagged VLAN |
Dataoverførsel
| Switch kapacitet | 128 Gbit/sek. |
| Gennnemløb | 95,23 Mpps |
| MAC adresselabel | 16000 entries |
| Opbevar-og-frem | Ja |
| Antal trunks | 128 |
| Statisk rute | Ja |
| Jumbo Frames support | Ja |
| Jumbo rammer | 10000 |
| Pakke bufferlager | 1,5 MB |
Sikkerhed
| Adgangskontrolliste (ACL) | Ja |
| IGMP snooping | Ja |
| IGMP indtastninger | 255 |
| IGMP proxy | Ja |
| Godkendelse | Portbaseret godkendelse |
| BPDU filtrering/beskyttelse | Ja |
| Sikkerhedsalgoritmer | MD5 |
| Algoritmer for køplanlægning | Priority queuing (PQ), Weighted Round Robin (WRR) |
| IP-MAC-portbinding | Ja |
| Godkendelsestype | AAA, RADIUS |
Multicast funktioner
| Multicast-understøttelse | Ja |
| Multicast Listener Discovery (MLD) snooping | v1/v2 |
Protokoller
| GARP VLAN registreringsprotokol (GVRP) | Ja |
| Routing-protokoller | BGP4, BGP4+, OSPF, OSPFv3, RIP-1, RIP-2, RIPng, VRRP |
Design
| Stativ-montering | Ja |
| Stabelbar | Ja |
| Formfaktor | 1U |
| Produktfarve | Sort |
| LED-indikatorer | Aktivitet, Link, Strøm, System |
Strømstyring
| Vekselstrømsindgangsspænding | 100 - 240 V |
| Vekselstrømsindgangsfrekvens | 50 - 60 Hz |
| DC indgangsspænding | 12 V |
| Strømforbrug (maks.) | 47,6 W |
Power over Ethernet (PoE)
| Strøm over Ethernet (PoE) | Ingen |
Driftsbetingelser
| Driftstemperatur (T-T) | 5 - 50 °C |
| Opbevaringstemperatur (T-T) | -10 - 70 °C |
| Relativ luftfugtighed ved drift (H-H) | 5 - 90% |
| Relativ luftfugtighed ved opbevaring (H-H) | 5 - 90% |
Vægt & størrelser
| Bredde | 440 mm |
| Dybde | 240 mm |
| Højde | 43,6 mm |
| Vægt | 3,17 kg |
Godkendelser
| Certificering | FCC Part 15 Class A, CE |
Logistik data
| Harmoniseret systemkode (HS) | 85176990 |