PLANET IGS-6325-16P4S netværksswitch Administreret L3 Gigabit Ethernet (10/100/1000) Strøm over Ethernet (PoE) Aluminium, Blå
Administrationsfunktioner
| Switch-type | Administreret |
| Switch lag | L3 |
| Servicekvalitet support (QoS) | Ja |
| Webbaseret administration | Ja |
Porte & Grænseflader
| Basis omskiftning RJ-45 Ethernet porte, antal | 16 |
| Basis omskiftning RJ-45 Ethernet porttype | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Antal installerede SFP moduler | 4 |
| Port til konsol | RJ-45 |
| Strømstik | Terminal block (3-pin) |
Netværk
| Netværksstandarder | IEEE 1588, IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.1ab, IEEE 802.1ad, IEEE 802.1ag, IEEE 802.1p, IEEE 802.1s, IEEE 802.1w, IEEE 802.1x, IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3ad, IEEE 802.3af, IEEE 802.3ah, IEEE 802.3at, IEEE 802.3u, IEEE 802.3x, IEEE 802.3z |
| Kobber ethernet kabelteknologi | 10BASE-T, 100BASE-FX, 100BASE-TX, 1000BASE-LX, 1000BASE-SX, 1000BASE-T |
| Port-spejlning | Ja |
| IP-routing | Ja |
| Fuld duplex | Ja |
| Routing indtastninger | 128 |
| Spanning tree protokol | Ja |
| Broadcast stormkontrol | Ja |
| Link aggregering | Ja |
| Auto-forhandling | Ja |
| Flowkontrol support | Ja |
| Auto MDI/MDI-X | Ja |
| VLAN understøttelse | Ja |
| Vituelle LAN funktioner | MAC address-based VLAN, Multicast VLAN, Private VLAN, Protocol-based VLAN, Tagged VLAN, Voice VLAN |
| Antal VLAN'er | 4094 |
Dataoverførsel
| Switch kapacitet | 52 Gbit/sek. |
| Gennnemløb | 38,6 Mpps |
| MAC adresselabel | 16000 entries |
| Opbevar-og-frem | Ja |
| Antal trunks | 10 |
| Statisk rute | Ja |
| Stastiske routere | 128 |
| Jumbo Frames support | Ja |
| Jumbo rammer | 10000 |
| Pakke bufferlager | 32 MB |
Sikkerhed
| Adgangskontrolliste (ACL) | Ja |
| IGMP indtastninger | 255 |
| IGMP snooping | Ja |
| Sikkerhedsalgoritmer | SNMP, SNMPv3, SSH, SSL/TLS |
| BPDU filtrering/beskyttelse | Ja |
| Loop beskyttelse | Ja |
| Algoritmer for køplanlægning | Priority queuing (PQ), Weighted Round Robin (WRR) |
| Godkendelse | Portbaseret godkendelse |
Multicast funktioner
| Multicast-understøttelse | Ja |
| Multicast Listener Discovery (MLD) snooping | v1/v2 |
| MLD indtastninger | 255 |
Protokoller
| GARP VLAN registreringsprotokol (GVRP) | Ja |
| Routing-protokoller | OSPF |
| IPv4 & IPv6 funktioner | IPv6 Telnet |
Design
| Produktfarve | Aluminium, Blå |
| Husmateriale | Aluminium |
| Knap til nulstilling | Ja |
| LED-indikatorer | Aktivitet, Fejl, Link, PoE, Strøm, Ring |
| Kode for international beskyttelse (IP) | IP30 |
| Kan monteres på væggen | Ja |
| DIN-skinne montering | Ja |
Strømstyring
| DC indgangsspænding | 48 - 56 V |
| Strømforbrug (maks.) | 344 W |
Power over Ethernet (PoE)
| Strøm over Ethernet (PoE) | Ja |
| Power over Ethernet (PoE) porte, antal | 16 |
| Power over Ethernet (PoE) effekt pr. port | 36 W |
| Total Power over Ethernet (PoE) | 320 W |
Driftsbetingelser
| Driftstemperatur (T-T) | -40 - 75 °C |
| Opbevaringstemperatur (T-T) | -40 - 85 °C |
| Relativ luftfugtighed ved drift (H-H) | 5 - 95% |
| Varmeafgivelse | 1173,04 BUT/t |
Vægt & størrelser
| Bredde | 76 mm |
| Dybde | 135 mm |
| Højde | 152 mm |
| Vægt | 1,53 kg |
Godkendelser
| Certificering | FCC Part 15 Class A, CE IEC60068-2-32 (free fall) IEC60068-2-27 (shock) IEC60068-2-6 (vibration) |
Logistik data
| Harmoniseret systemkode (HS) | 85176990 |