HPE Aruba Networking CX 8100 24x10G SFP+ 4x40/100G QSFP28 Switch
switch - 24 porte - Administreret - monterbar på stativ
Administrationsfunktioner
| Switch-type | Administreret |
| Switch lag | L3 |
| Servicekvalitet support (QoS) | Ja |
Porte & Grænseflader
| Basis omskiftning RJ-45 Ethernet porttype | Nej |
| Antal SFP + modulslots | 24 |
| Port til konsol | RJ-45/USB Type-C |
| QSFP28-portmængde | 4 |
Netværk
| Netværksstandarder | IEEE 802.1AX, IEEE 802.1Q, IEEE 802.1ab, IEEE 802.1ak, IEEE 802.1p, IEEE 802.1s, IEEE 802.1t, IEEE 802.1v, IEEE 802.1w, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3ad, IEEE 802.3ae, IEEE 802.3an, IEEE 802.3ba, IEEE 802.3bj, IEEE 802.3by, IEEE 802.3bz, IEEE 802.3cc, IEEE 802.3cd, IEEE 802.3x, IEEE 802.3z |
| 10G understøttelse | Ja |
| Port-spejlning | Ja |
| Flowkontrol support | Ja |
| Spanning tree protokol | Ja |
| Link aggregering | Ja |
| VLAN understøttelse | Ja |
Dataoverførsel
| Switch kapacitet | 1280 Gbit/sek. |
| MAC adresselabel | 147456 entries |
| Jumbo Frames support | Ja |
| Pakke bufferlager | 32 MB |
Sikkerhed
| DHCP funktioner | DHCP relay, DHCP server |
| Adgangskontrolliste (ACL) | Ja |
| IGMP snooping | Ja |
| SSH/SSL support | Ja |
| Godkendelsestype | RADIUS, TACACS+ |
Multicast funktioner
| Multicast-understøttelse | Ja |
Protokoller
| Administrationsprotokoller | SNMPv2c, SNMPv3 |
| Routing-protokoller | BGP, BGP4, OSPF, RIPng |
| Understøttede netværksprotokoller | HTTPS |
Design
| Stativ-montering | Ja |
| Stabelbar | Nej |
| Formfaktor | 1U |
| Luftflow retning | Luftstrømning bagfra-fremad |
| Antal blæsere | 3 blæser(e) |
Præstation
| Indbygget processer | Ja |
| Processormodel | ARM Cortex-A72 |
| Processorfrekvens | 1800 MHz |
| Hukommelsestype | RAM / Flash |
| Intern hukommelse | 16384 MB |
| Flashhukommelse | 32768 MB |
Strømstyring
| Strømkilde | Vekselstrøm |
| Strømforsyning inkluderet | Ja |
| Redundant strømforsyning | Ja |
| Antal strømforsyninger | 2 |
| Vekselstrømsindgangsspænding | 100 - 240 V |
| Vekselstrømsindgangsfrekvens | 47/63 Hz |
| Strømforbrug (maks.) | 375 W |
Power over Ethernet (PoE)
| Strøm over Ethernet (PoE) | Nej |
Driftsbetingelser
| Driftstemperatur (T-T) | 0 - 40 °C |
| Opbevaringstemperatur (T-T) | -40 - 70 °C |
| Relativ luftfugtighed ved drift (H-H) | 15 - 95% |
| Relativ luftfugtighed ved opbevaring (H-H) | 15 - 95% |
| Driftshøjde | 0 - 3048 m |
| Ikke-drift højde | 0 - 4600 m |
| Varmeafgivelse | 1275 BUT/t |
Vægt & størrelser
| Bredde | 442,5 mm |
| Dybde | 406,4 mm |
| Højde | 44 mm |
| Vægt | 8,16 kg |