SPARKLE Intel Arc B580 TITAN Luna Grafikkort - 12GB GDDR6
Intel Arc B580 - PCI Express 4.0 x8
Processor
| CUDA | Ingen |
| Grafikprocessor familie | Intel |
| Grafikprocessor | Arc B580 |
| Processorfrekvens | 2740 MHz |
| Maksimal opløsning | 7680 x 4320 pixel |
| Maksimalt antal skærme pr. grafikkort | 4 |
| Understøttelse af parallel behandlingsteknologi | Ikke understøttet |
| Stråleacceleratorer | 20 |
Hukommelse
| Diskret grafikadapterhukommelse | 12 GB |
| Hukommelsestype for grafikadapter | GDDR6 |
| Hukommelsesbus | 192 Bit |
| Hukommelsesbåndbredde (maks.) | 456 GB/sek. |
Porte & Grænseflader
| Grænsefladetype | PCI Express x8 4.0 |
| Antal HDMI-porte | 1 |
| HDMI-version | 2.1 |
| Antal DisplayPorts | 3 |
| DisplayPort-version | 2.1 |
Præstation
| TV-tuner, integreret | Ingen |
| DirectX-version | 12 Ultimate |
| OpenGL-version | 4.6 |
| OpenCL version | 3.0 |
| DVI dobbelt link | Ingen |
| Intel® Xe Matrix Extensions (Intel® XMX)-motorer | 160 |
| NPU-ydeevne op til | 233 TOPs |
| Xe-kerner | 20 |
Design
| Kølingstype | Aktiv |
| Antal blæsere | 3 blæser(e) |
| Antal porte | 2,2 |
Strømstyring
| Minimum system strømføring | 600 W |
| Supplerende strømkontakter | 1x 8-pin |
| Strømforbrug (typisk) | 200 W |
| Placering af strømforsyning | Top |
Systemkrav
| Understøttede Windows-operativsystemer | Windows 10, Windows 11 |
| Minimum systemkrav | PCI-Express compliant MB with one x16 PCIe slot |
| Minimum processor | 10th Gen Intel Core / AMD Ryzen 3000 Series Processors or newer with compatible motherboards supporting Resizable BAR / Smart Access Memory |
| Minimum RAM | 8000 MB |
Vægt & størrelser
| Vægt | 954 g |
| Længde | 315 mm |
| Dybde | 44 mm |
| Højde | 117 mm |
Emballeringsdata
| Pakketype | Kasse |
Andre funktioner
| HDMI | Ja |