PNY Quadro RTX PRO 5000 Blackwell 72GB GDDR7 4xDP
Processor
| Grafikprocessor familie | NVIDIA RTX PRO |
| Grafikprocessor | RTX PRO 5000 Blackwell |
| CUDA-kerner | 14080 |
| Maksimal opløsning | 7680 x 4320 pixel |
| Maksimalt antal skærme pr. grafikkort | 4 |
Præstation
| NVIDIA Blackwell | |
| NPU-ydeevne op til | 2064 TOPs |
| Ydeevne for grafikprocessor | 196 TFLOPS |
| DirectX-version | 12,0 |
| OpenGL-version | 4,6 |
Hukommelse
| Diskret grafikadapterhukommelse | 72 GB |
| Hukommelsestype for grafikadapter | GDDR7 |
| Hukommelsesbus | 384 Bit |
| Hukommelsesbåndbredde (maks.) | 1344 GB/sek. |
Porte & Grænseflader
| Grænsefladetype | PCI Express x16 5.0 |
Funktioner
| 4 x DisplayPort 2.1 |
Strømstyring
| Strømforbrug (maks.) | 300 W |
Vægt & størrelser
| Længde | 267,0 mm |
| Højde | 112,0 mm |
| Vægt | 1,219 kg |
Grafik
| Ja |