AMD Ryzen 5 5600G - 3.9 GHz Processor - 6 kerner
AM4
Processor
| Processorproducent | AMD |
| Processorgeneration | AMD Ryzen 5000 Series |
| Processormodel | 5600G |
| Processorens basisfrekvens | 3,9 GHz |
| Processorserie | AMD Ryzen™ 5 |
| Processorkerner | 6 |
| Processor sokkel | Stik AM4 |
| Komponent til | PC |
| Processor litografi | 7 nm |
| Processortråde | 12 |
| Processor driftstilstande | 64-bit |
| Processor boost frekvens | 4,4 GHz |
| Processor-cache | 16 MB |
| Processor cache type | L3 |
| Thermal Design Power (TDP) | 65 W |
| Konfigurerbar TDP-up | 65 W |
| Pakketype | Kasse |
| Køler inkluderet | Ja |
| Konfigurerbar TDP-down | 45 W |
Hukommelse
| Hukommelsestyper understøttet af processor | DDR4-SDRAM |
| Hukommelsesurhastigheder understøttet af processor | 3200 MHz |
| Hukommelseskanaler | To-kanals |
| Ikke-fejlkorrigerende kode | Ja |
Grafik
| Diskret grafikadapter | Ingen |
| On-board grafikkort | Ja |
| On-board grafikkort, model | AMD Radeon Graphics |
| Indbygget grafikadapter basefrekvens | 1900 MHz |
| Diskret grafikadaptermodel | Ikke tilgængelig |
Funktioner
| Markedssegment | Desktop |
| PCI Express slots version | 3.0 |
Processor særlige funktioner
| Intel® Hyper Threading Teknologi (Intel® HT Technology) | Ingen |
Logistik data
| Harmoniseret systemkode (HS) | 85423119 |
