Intel Server Board M50CYP2SB1U
bundkort - Intel - Socket P4 - C621A
Processor
| Processorproducent | Intel |
| Processor sokkel | LGA 4189 |
| Kompatibel processor serie | Intel® Xeon® |
| Maksimalt antal SMP-processorer | 2 |
| Hukommelsesbåndbredde understøttet af processor (maks.) | 3200 GB/sek. |
Hukommelse
| Understøttede hukommelsestyper | DDR4-SDRAM |
| Antal hukommelsesstik | 32 |
| Hukommelses slots type | DIMM |
| Hukommelseskanaler | Hexadeca-kanal |
| ECC-kompatibilitet | ECC |
| Maksimal intern hukommelse | 12 TB |
| Hukommelsesbåndbredde (maks.) | 3200 GB/sek. |
Lagring controllers
| Understøttede lagerdrev brugerflader | SATA |
| Understøtter RAID | Ja |
| RAID-niveauer | 0, 1, 5, 10 |
Grafik
| Understøttelse af parallel behandlingsteknologi | Ikke understøttet |
| On-board grafikkort | Ja |
| Grafikadapter familie | ASPEED |
| Grafikadapter | AST2500 |
Intern I/O
| USB 2.0-stik | 1 |
| Antal SATA III-stik | 10 |
| Antal SATA stik | 10 |
| Samlet antal SATA-stik | 10 |
Bagpanel I/O porte
| Antal USB 2.0-porte | 1 |
| Antal USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) type-A-porte | 4 |
| Ethernet LAN-porte (RJ-45) | 1 |
| Antal VGA-porte (D-sub) | 1 |
| Antal serielle porte | 2 |
Netværk
| Wi-Fi | Ingen |
Funktioner
| Bundkort chipsæt | Intel C621A |
| Komponent til | Server |
| Bundkort chipset familie | Intel |
| Mulighed for at installere sammen med rack | Ja |
Udvidelsessokler
| PCI Express slots version | 4.0 |
BIOS
| BIOS-type | UEFI |
Processor særlige funktioner
| Intel® Intel®ligent Power Node Manager | Ja |
| Intel® Trusted Execution Teknologi | Ja |
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2.0 |
| Integreret BMC med IPMI | Ja |
| Trusted Platform Module (TPM) | Ja |
| Intel® Fjernbetjent modul-support | Y |
| Intel® Advanced Management Teknologi | Ja |
| Intel® Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d) | Ja |
| Intel® Optane™ DC Persistent Memory understøttet | Ja |
| Intel® Optane™ Memory Ready | Ja |
Logistik data
| Harmoniseret systemkode (HS) | 8473301180 |
Vægt & størrelser
| Bredde | 428 mm |
| Dybde | 477,4 mm |
Tekniske detaljer
| Status | Launched |
| Lanceringsdato | Q2'21 |
| Antal USB-porte | 6 |
| Understøttet RAID-konfiguration | 0/1/5/10 |
| USB version | 2.0/3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Riser slot 1 antal spor | 32 |
| Riser slot 2 antal spor | 32 |
| Riser slot 3 antal spor | 16 |
Andre funktioner
| Kabinettype | Rack |
| CPU-konfiguration (maks.) | 2 |
| Antal DIMM-slots | 32 |
| Thermal Design Power (TDP) | 270 W |
| Automatiseret sporingssystem til vareklassificering (CCATS) | G157815L1 |
| Eksportkontrolklassisfikationsnummer (ECCN) | 5A002U |