Intel Solid-State Drive D3-S4510 Series
240 GB - SSD - SATA 6 Gb/s
Funktioner
| Sikkerhedsalgoritmer | 256-bit AES |
| SDD-kapacitet | 240 GB |
| SSD-formfaktor | M.2 |
| Grænseflade | Serial ATA III |
| NVMe | Ingen |
| Hukommelsestype | TLC 3D NAND |
| Komponent til | Server/arbejdsplads |
| Hardware kryptering | Ja |
| Læsehastighed | 555 MB/s |
| Skrivehastighed | 275 MB/s |
| Tilfældig læsning (100%) | 87000 IOPS |
| Tilfældig skrivning (100% ) | 16000 IOPS |
| Random read | 87000 IOPS |
| Random write | 16000 IOPS |
| Ventetid ved læsning | 34 µs |
| Ventetid ved skrivning | 36 µs |
| End-to-end databeskyttelse | Ja |
| Forbedret datateknologi beskyttelse ved strømtab | Ja |
| Temperature monitoring and logging | Ja |
| Overvågning af SSD temperatur | Ja |
| Ukorrigerbar bitfejlhastighed (UBER) | < 1 per 10^17 bits read |
| Gennemsnitstid mellem fejl (MTBF) | 2000000 t |
| SSD ARK ID | 134922 |
Strømstyring
| Strømforbrug (læse) | 2,2 W |
| Strømforbrug (skrive) | 2,2 W |
| Strømforbrug (inaktiv) | 0,8 W |
Specifikke funktioner for mærket
| Intel® Rapid Start Teknologi | Ingen |
| Intel® Udholdenhedsteknologi (HET) | Ingen |
| Intel® Remote Secure Erase | Ingen |
| Intel® Smart Response Teknologi | Ingen |
Vægt & størrelser
| Bredde | 22 mm |
| Højde | 80 mm |
Driftsbetingelser
| Driftstemperatur (T-T) | 0 - 70 °C |
| Maksimal driftstemperatur | 70 °C |
| Minimal driftstemperatur | 0 °C |
| Driftsvibrationer | 2,17 G |
| Ikke-drift vibration | 3,13 G |
| Stød under drift | 1000 G |
| Ikke-drift stød | 1000 G |
| Driftsstød/ikke-driftsstød | 1000 G/0.5 msec |
Andre funktioner
| Processorserie | Intel SSD D3 |
| Sekventiel skrivning | 275 MB/s |
| Endurance rating | 0,85 PB |
| SSD holdbarhed bedømmelse | 0.9 PBW |
| SSD strømforbrug (inaktiv) | 0.8W |
| Lanceringsdato | Q1'19 |
| Status | Launched |
| Sekventiel aflæsning | 555 MB/s |
| Strømforbrug (aktiv) | 2,2 W |
| SSD chok | 1000 G/0.5 msec |
| Produktserie | Intel® SSD D3-S4510 Series |
| Produktkode navn | Youngsville Refresh |
Logistik data
| Eksportkontrolklassisfikationsnummer (ECCN) | 5A992C |
| Automatiseret sporingssystem til vareklassificering (CCATS) | G162706 |
| Harmoniseret systemkode (HS) | 84717070 |