ASUS TUF GAMING B760M-BTF WIFI
bundkort - micro ATX - LGA1700 sokkel - B760
Processor
| Processorproducent | Intel |
| Processor sokkel | LGA 1700 |
| Kompatibel processor serie | Intel® Celeron®, Intel® Core™ i3, Intel® Core™ i5, Intel® Core™ i7, Intel® Core™ i9, Intel® Pentium® Gold |
| Understøttede procesorsokler | LGA 1700 |
Hukommelse
| Understøttede hukommelsestyper | DDR5-SDRAM |
| Antal hukommelsesstik | 4 |
| Hukommelses slots type | DIMM |
| Hukommelseskanaler | To-kanals |
| ECC-kompatibilitet | NON-ECC |
| Understøttede hukommelsesclock-hastigheder | 4800,5000,5200,5400,5600,5800,6000,6200,6400,6600,6800,7000,7200 MHz |
| Understøttet hukommelsesur hastighed (maks.) | 7200 MHz |
| Maksimal intern hukommelse | 192 GB |
| Ikke-bufferet hukommelse | Ja |
Lagring controllers
| Understøttet datalagringsdrev typer | HDD & SSD |
| Understøttede lagerdrev brugerflader | M.2, SATA III |
| Antal understøttede HHD'er | 4 |
| Antal understøttede lagerdiske | 7 |
| Understøtter RAID | Ja |
| RAID-niveauer | 0, 1, 5, 10 |
Grafik
| Understøttelse af parallel behandlingsteknologi | Ikke understøttet |
Intern I/O
| USB 2.0-stik | 2 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) stik | Ja |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) -stik | Ja |
| Antal SATA III-stik | 4 |
| Lydstik på frontpanel | Ja |
| ATX strømstrik (24 stikben) | Ja |
| CPU-ventilatorstik | Ja |
| Antal kabinetventilatorstik | 3 |
| Perifere (Molex) strømstik (4-pin) | Ja |
| EPS strømstik (8-pin) | Ja |
| Thunderbolt-headere | Ja |
| 12V strømstik | Ja |
| Antal COM-stik | Ja |
| Header med RGB-LED-ben | Ja |
Bagpanel I/O porte
| Antal USB 2.0-porte | 4 |
| Antal USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) type-A-porte | 2 |
| Antal USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) type-C-porte | Ja |
| Antal USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) type-A-porte | Ja |
| Antal USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) type-C-porte | Ja |
| Antal USB 3.2 Gen 2x2 type-C-porte | Ja |
| Ethernet LAN-porte (RJ-45) | Ja |
| Antal HDMI-porte | Ja |
| HDMI-version | 2.1 |
| Antal DisplayPorts | Ja |
| DisplayPort-version | 1.4 |
| Line-in | Ja |
| Udgange til hovedtelefoner | Ja |
| Mikrofonindgang | Ja |
| WiFi-AP antenne stik | Ja |
Netværk
| Ethernet LAN | Ja |
| Ethernet-grænsefladetype | 2.5 Gigabit Ethernet |
| Wi-Fi | Ja |
| Bedste Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Wi-Fi-standarder | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Bluetooth | Ja |
| Bluetooth-version | 5.2 |
Funktioner
| Bundkort chipsæt | Intel B760 |
| Lyd-output kanaler | 7.1 kanaler |
| Komponent til | PC |
| Motherboard form faktor | micro ATX |
| Bundkort chipset familie | Intel |
| Kølingstype | Passiv |
| Strømkilde type | ATX |
| Understøttede Windows-operativsystemer | Windows 11, Windows 10 |
Udvidelsessokler
| PCI Express x1 (Gen 4.x) slots | Ja |
| PCI Express x16 (Gen 4.x) slots | Ja |
| PCI Express x16 (Gen 5.x) slots | Ja |
| Antal M.2 (M) slots | 3 |
BIOS
| BIOS-type | UEFI AMI |
| BIOS-hukommelsesstørrelse | 128 Mbit |
| Clear CMOS knap | Ja |
Vægt & størrelser
| Bredde | 244 mm |
| Dybde | 244 mm |
Emballage indhold
| Kabler inkluderet | SATA |
| Brugervejledning | Ja |
Andre funktioner
| Lydudgang | Realtek 7.1 Surround Sound High Definition Audio CODEC*<br />- Supports: Jack-detection, Multi-streaming, Front Panel Jack-retasking<br />- Supports up to 24-Bit/192 kHz playback<br /><strong>Audio Features </strong><br />- Audio Shielding<br />- Dedicated audio PCB layers<br />* A chassis with an HD audio module in the front panel is required to support 7.1 Surround Sound audio output. |
| Specielle funktioner | <strong>Total supports 3 x M.2 slots and 4 x SATA 6Gb/s ports*<br />Intel<sup>®</sup> Core™ Processors (14<sup>th</sup> & 13<sup>th</sup> & 12<sup>th</sup> Gen)</strong><br />M.2_1 slot (Key M), type 2242/2260/2280 (supports PCIe 4.0 x4 mode)<br /><strong>Intel<sup>®</sup> B760 Chipset</strong><br />M.2_2 slot (Key M), type 2242/2260/2280 (supports PCIe 4.0 x4 mode)<br />M.2_3 slot (Key M), type 2280 only (supports PCIe 4.0 x4 mode)**<br />4 x SATA 6Gb/s ports<br />* Intel<sup>®</sup> Rapid Storage Technology supports SATA RAID 0/1/5/10.<br />** M.2_3 slot shares bandwidth with PCIEX16(G4) slot. When M.2_3 slot has be installed a device, PCIEX16(G4) slot will be disabled. |
| Grafikudgang | 1 x DisplayPort**<br />1 x HDMI<sup>TM</sup> port*** <br />* Graphics specifications may vary between CPU types. Please refer to <u>www.intel.com</u> for any updates.<br />** Supports max. 4K@60Hz as specified in DisplayPort 1.4.<br />*** Supports 4K@60Hz as specified in HDMI 2.1. |
| Andre funktioner | 4 x DIMM, Max. 192GB, DDR5 7200(OC)/7000(OC)/6800(OC)/6600(OC)/6400(OC)/6200(OC)/6000(OC)/5800(OC)/5600/5400/5200/5000/4800 Non-ECC, Un-buffered Memory*<br />Dual Channel Memory Architecture<br />Supports Intel® Extreme Memory Profile (XMP)<br />OptiMem II<br />* Supported memory types, data rate (speed), and number of DRAM modules vary depending on the CPU and memory configuration, for more information please refer to CPU/Memory Support list under <br />the Support tab of product information site or visit https://www.asus.com/support/<br />* Non-ECC, un-buffered DDR5 memory supports On-Die ECC function.<br /> |