ASUS ROG CROSSHAIR VIII IMPACT X570 MINI-DTX
Processor
| Processorproducent | AMD |
| Processor sokkel | Stik AM4 |
| Kompatibel processor serie | AMD Ryzen 2000 Series, AMD Ryzen 3000 Series |
| Maksimalt antal SMP-processorer | Ja |
| Understøttede procesorsokler | Stik AM4 |
Hukommelse
| Understøttede hukommelsestyper | DDR4-SDRAM |
| Antal hukommelsesstik | 2 |
| Hukommelses slots type | DIMM |
| Hukommelseskanaler | To-kanals |
| Understøttede hukommelsesclock-hastigheder | 2133,2400,2666,2800,2933,3000,3200,3400,3466,3600,3733,3866,4000,4133,4266,4400,4600,4800 MHz |
| Maksimal intern hukommelse | 64 GB |
| Understøttede hukommelsesmodulkapaciteter | 4GB, 8GB, 16GB, 32GB |
| Ikke-bufferet hukommelse | Ja |
Lagring controllers
| Understøttet datalagringsdrev typer | HDD & SSD |
| Understøttede lagerdrev brugerflader | SATA III |
| Antal understøttede HHD'er | 4 |
| RAID-niveauer | 0, 1, 10 |
Intern I/O
| USB 2.0-stik | Ja |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) stik | Ja |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) -stik | Ja |
| Antal SATA III-stik | 4 |
| Lydstik | Ja |
| Lydstik på frontpanel | Ja |
| ATX strømstrik (24 stikben) | Ja |
| Strømstik til ventilator | Ja |
| CPU-ventilatorstik | Ja |
| EPS strømstik (8-pin) | Ja |
Bagpanel I/O porte
| Antal USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) type-A-porte | 8 |
| Ethernet LAN-porte (RJ-45) | Ja |
| Udgange til hovedtelefoner | Ja |
| Mikrofonindgang | Ja |
Netværk
| Ethernet LAN | Ja |
| Ethernet-grænsefladetype | 10 Gigabit Ethernet, Hurtigt ethernet, Gigabit Ethernet |
| LAN Kontroller | Intel® I211-AT |
| Wi-Fi | Ja |
| Wi-Fi-standarder | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Bluetooth | Ja |
| Bluetooth-version | 5.0 |
Funktioner
| Bundkort chipsæt | AMD X570 |
| Lydchip | SupremeFX S1220A |
| Lyd-output kanaler | 8 kanaler |
| Komponent til | Mini PC |
| Motherboard form faktor | Mini DTX |
| Kølingstype | Passiv |
| Strømkilde type | ATX |
| Bundkort chipset familie | AMD |
| Antal monteringshuller | 4 |
| Understøttede Windows-operativsystemer | Windows 10 |
BIOS
| BIOS-type | UEFI AMI |
| BIOS-hukommelsesstørrelse | 256 Mbit |
| ACPI-version | 6.2 |
| Nulstil CMOS-jumper | Ja |
| System Management BIOS (SMBIOS) version | 3.2 |
Logistik data
| Harmoniseret systemkode (HS) | 84733020 |
Vægt & størrelser
| Bredde | 203 mm |
| Dybde | 170 mm |
| Højde | 82 mm |
Emballage indhold
| Drivere inkluderet | Ja |
Andre funktioner
| HDD-størrelse | 2.5/3.5 |
| Vægt | 850 g |
| Hurtig installationsvejledning | Ja |
| BIOS-skift-knap | Ja |