ASRock RX9070XT TCW 16GO 16GB DDR6 HDMI/3xDP
Processor
| Grafikprocessor familie | Radeon RX 9000 |
| Grafikprocessor | Radeon RX 9070 XT |
| Litografi | 4 nm |
| Processorboost clockhastighed (Gaming mode) | 2570 MHz |
| Stream processorer | 4096 |
| Stråleacceleratorer | 64 |
| Uendelig cache | 64 MB |
| Maksimal opløsning | 7680 x 4320 pixel |
| Maksimalt antal skærme pr. grafikkort | 4 |
| Processorfrekvens | 3100 MHz |
Præstation
| Processorproducent | AMD |
| DirectX-version | 12 Ultimate |
| OpenGL-version | 4,6 |
Hukommelse
| Diskret grafikadapterhukommelse | 16 GB |
| Hukommelsestype for grafikadapter | GDDR6 SDRAM |
| Hukommelsesbus | 256 Bit |
| Dataoverførselshastighed | 20 Gbit/sek. |
Porte & Grænseflader
| Grænsefladetype | PCI Express x16 5.0 |
| Antal HDMI-porte | 1 |
| Antal DisplayPorts | 3 |
| DisplayPort-version | 2,1 |
| HDMI-version | 2,1 |
Strømstyring
| Supplerende strømkontakter | 1x 16-pin |
| Minimum system strømføring | 850 W |
Design
| Kølingstype | Aktiv |
| Antal blæsere | 3 blæser(e) |
| Køleteknologi | Taichi |
| Antal porte | 3 |
| Produktfarve | Hvid |
| Belysning | Ja |
| Belysningsfarve | Flere |
Andre funktioner
| DualBIOS | Ja |
Vægt & størrelser
| Dybde | 330 mm |
| Højde | 140 mm |
| Vægt | 1,55 kg |
