AMD Ryzen 7 8700G CPU
4.2 GHz Processor - 8-core med 16 tråde - 16 mb cache
CPU AM5 inkl. bundkort og vandkøler
=
Før
3.446,-
DKK
SPAR
100,-
DKK
3.346,-
DKK
(2.676,80 ekskl. moms)
Processor
| Processorproducent | AMD |
| Processorgeneration | AMD Ryzen 8000 Series |
| Processormodel | 8700G |
| Processorens basisfrekvens | 4,2 GHz |
| Processorserie | AMD Ryzen™ 7 |
| Processorkerner | 8 |
| Processor sokkel | Sokkel AM5 |
| Processor litografi | 4 nm |
| Processortråde | 16 |
| Processor boost frekvens | 5,1 GHz |
| Processor-cache | 16 MB |
| Processor cache type | L3 |
| Thermal Design Power (TDP) | 65 W |
| Konfigurerbar TDP-up | 65 W |
| Pakketype | Bakke |
| Køler inkluderet | Ingen |
| Konfigurerbar TDP-down | 45 W |
Hukommelse
| Hukommelsestyper understøttet af processor | DDR5-SDRAM |
| Hukommelsesurhastigheder understøttet af processor | 3600,5200 MHz |
| Hukommelseskanaler | To-kanals |
Grafik
| On-board grafikkort | Ja |
| Diskret grafikadapter | Ingen |
| On-board grafikkort, model | AMD Radeon 780M |
| Indbygget grafikadapter basefrekvens | 2900 MHz |
| Diskret grafikadaptermodel | Ikke tilgængelig |
Funktioner
| Markedssegment | Desktop |
| PCI Express slots version | 4.0 |
| Kompatible operativsystemer | Windows 11/10 x64, RHEL x86 64-bit, Ubuntu x86 64-bit |
