AMD Ryzen 5 7400 processor 3,3 GHz 16 MB L3
CPU AM5 inkl. bundkort og vandkøler
=
Før
2.548,-
DKK
SPAR
100,-
DKK
2.448,-
DKK
(1.958,40 ekskl. moms)
Processor
| Processorproducent | AMD |
| Processorgeneration | AMD Ryzen 7000 Series |
| Processormodel | 7400 |
| Processorens basisfrekvens | 3,3 GHz |
| Processorserie | AMD Ryzen™ 5 |
| Processorkerner | 6 |
| Processor sokkel | Sokkel AM5 |
| Processor litografi | 5 nm |
| Processortråde | 12 |
| Processor driftstilstande | 64-bit |
| Processor boost frekvens | 4,3 GHz |
| Processor-cache | 16 MB |
| Processor cache type | L3 |
| Thermal Design Power (TDP) | 65 W |
| Pakketype | Bakke |
Hukommelse
| Maksimal intern hukommelse understøttet af processor | 128 GB |
| Hukommelsestyper understøttet af processor | DDR5-SDRAM |
| Hukommelsesurhastigheder understøttet af processor | 3600,5200 MHz |
| Hukommelseskanaler | To-kanals |
Grafik
| On-board grafikkort | Ja |
| Diskret grafikadapter | Ingen |
| On-board grafikkort, model | AMD Radeon Graphics |
| Indbygget grafikadapter basefrekvens | 2200 MHz |
| Diskret grafikadaptermodel | Ikke tilgængelig |
Funktioner
| Maksimalt antal PCI Express-kanaler | 28 |
| PCI Express slots version | 5.0 |
Driftsbetingelser
| Tjunction | 95 °C |
