Allied Telesis CentreCOM AT-GS970M/28PS
switch - 28 porte - Administreret
Administrationsfunktioner
| Switch-type | Administreret |
| Switch lag | L3 |
| Servicekvalitet support (QoS) | Ja |
| Webbaseret administration | Ja |
| ARP inspektion | Ja |
| System hændelseslog | Ja |
Porte & Grænseflader
| Basis omskiftning RJ-45 Ethernet porte, antal | 24 |
| Basis omskiftning RJ-45 Ethernet porttype | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Kombo SFP porte, antal | 4 |
| Port til konsol | RJ-45 |
Netværk
| Netværksstandarder | IEEE 802.1AX, IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.1p, IEEE 802.1s, IEEE 802.1v, IEEE 802.1x, IEEE 802.2, IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3ac, IEEE 802.3ad, IEEE 802.3af, IEEE 802.3at, IEEE 802.3az, IEEE 802.3u, IEEE 802.3x, IEEE 802.3z |
| 10G understøttelse | Ingen |
| Port-spejlning | Ja |
| Spanning tree protokol | Ja |
| Link aggregering | Ja |
| Flowkontrol support | Ja |
| VLAN understøttelse | Ja |
| Vituelle LAN funktioner | Private VLAN, Tagged VLAN, Protocol-based VLAN, Port-based VLAN |
| Antal VLAN'er | 4094 |
Dataoverførsel
| Switch kapacitet | 56 Gbit/sek. |
| Gennnemløb | 41,7 Mpps |
| MAC adresselabel | 16000 entries |
| Latens (10-100 Mbps) | 8,6 µs |
| Latens (1 Gbps) | 4,3 µs |
| Jumbo Frames support | Ja |
| Jumbo rammer | 10000 |
| Pakke bufferlager | 1,5 MB |
Sikkerhed
| DHCP funktioner | DHCP server, DHCP client |
| Adgangskontrolliste (ACL) | Ja |
| IGMP snooping | Ja |
| BPDU filtrering/beskyttelse | Ja |
| Godkendelse | MAC-baseret godkendelse, Webbaseret godkendelse |
| Sikkerhedsalgoritmer | 3DES, 128-bit AES, 192-bit AES, 256-bit AES, AES, DES, MD5, SHA-1, SHA-2, SHA-256 |
| SSH/SSL support | Ja |
| Loop beskyttelse | Ja |
| Filtrering af MAC-adresser | Ja |
Multicast funktioner
| Multicast-understøttelse | Ja |
Design
| Stativ-montering | Ja |
| Formfaktor | 1U |
| Produktfarve | Grå |
| LED-indikatorer | Ja |
Præstation
| Hukommelsestype | DDR-SDRAM |
| Intern hukommelse | 512 MB |
| Flashhukommelse | 64 MB |
| Støjniveau | 34 dB |
Strømstyring
| Vekselstrømsindgangsspænding | 100 - 240 V |
| Vekselstrømsindgangsfrekvens | 50 - 60 Hz |
| Strømforbrug (maks.) | 26 W |
Power over Ethernet (PoE)
| Strøm over Ethernet (PoE) | Ingen |
Driftsbetingelser
| Driftstemperatur (T-T) | 0 - 50 °C |
| Opbevaringstemperatur (T-T) | -20 - 70 °C |
| Relativ luftfugtighed ved drift (H-H) | 5 - 90% |
| Relativ luftfugtighed ved opbevaring (H-H) | 5 - 95% |
| Driftshøjde | 0 - 3000 m |
| Ikke-drift højde | 0 - 4000 m |
| Varmeafgivelse | 89 BUT/t |
Vægt & størrelser
| Bredde | 341 mm |
| Dybde | 231 mm |
| Højde | 44 mm |
| Vægt | 2,4 kg |
Emballeringsdata
| Pakkebredde | 430 mm |
| Pakkedybde | 360 mm |
| Pakkehøjde | 150 mm |
| Pakkevægt | 4 kg |
Logistik data
| Harmoniseret systemkode (HS) | 85176990 |