Sapphire TOXIC Radeon RX 6900 XT - AMD Radeon RX6900XT - 16GB GDDR6
PCI Express 4.0 x16
Processor
| CUDA | Ingen |
| Grafikprocessor familie | AMD |
| Grafikprocessor | Radeon RX 6900 XT |
| Processor øger urets hastighed | 2365 MHz |
| Maksimal opløsning | 7680 x 4320 pixel |
| Stream processorer | 5120 |
| Uendelig cache | 128 MB |
| Litografi | 7 nm |
| Stråleacceleratorer | 80 |
| Maksimalt antal skærme pr. grafikkort | 4 |
Hukommelse
| Diskret grafikadapterhukommelse | 16 GB |
| Hukommelsestype for grafikadapter | GDDR6 |
| Hukommelsesbus | 256 Bit |
| Dataoverførselshastighed | 16 Gbit/sek. |
Porte & Grænseflader
| Grænsefladetype | PCI Express 4.0 |
| Antal HDMI-porte | 1 |
| DisplayPort-version | 1.4 |
| Antal DisplayPorts | 3 |
Præstation
| TV-tuner, integreret | Ingen |
| DirectX-version | 12 Ultimate |
| Klar til Virtual Reality (VR) | Ja |
| DVI dobbelt link | Ingen |
| AMD FreeSync | Ja |
Design
| Kølingstype | Hybrid/Alt-i-én |
| Antal blæsere | 1 blæser(e) |
| Rørlængde | 47 cm |
| Antal porte | 2,5 |
| Belysning | Ja |
| Belysningsfarve | Flere |
| Produktfarve | Sort |
Strømstyring
| Minimum system strømføring | 850 W |
| Strømforbrug (maks.) | 400 W |
| Supplerende strømkontakter | 1x 6-pin, 2x 8-pin |
Systemkrav
| Understøttede Windows-operativsystemer | Windows 10 x64, Windows 7 x64, Windows 8.1 x64 |
| Understøttede Linux-operativsystemer | Ja |
| Minimum RAM | 8192 MB |
Vægt & størrelser
| Længde | 270 mm |
| Dybde | 45 mm |
| Højde | 130 mm |
| Køler bredde | 39,4 cm |
| Køler dybde | 12 cm |
| Køler højde | 5,25 cm |
Emballeringsdata
| Pakketype | Kasse |
Logistik data
| Harmoniseret systemkode (HS) | 84733020 |
