Sapphire Pulse Radeon RX 570 Optimized - AMD Radeon RX570 - 8GB GDDR5
PCI Express 3.0 x16
Processor
| CUDA | Ingen |
| Grafikprocessor familie | AMD |
| Grafikprocessor | Radeon RX 570 |
| Processor øger urets hastighed | 1284 MHz |
| Maksimal opløsning | 5120 x 2880 pixel |
| Stream processorer | 2048 |
| Maksimalt antal skærme pr. grafikkort | 4 |
| Understøttelse af parallel behandlingsteknologi | CrossFire |
Hukommelse
| Diskret grafikadapterhukommelse | 8 GB |
| Hukommelsestype for grafikadapter | GDDR5 |
| Hukommelsesbus | 256 Bit |
| Hukommelsesur hastighed | 7000 MHz |
Porte & Grænseflader
| Grænsefladetype | PCI Express x16 3.0 |
| Antal HDMI-porte | 2 |
| Antal DisplayPorts | 2 |
| DisplayPort-version | 1.4 |
Præstation
| PhysX | Ingen |
| TV-tuner, integreret | Ingen |
| DirectX-version | 12.0 |
| Shader model version | 5.0 |
| OpenGL-version | 4.5 |
| OpenCL version | 2.0 |
| HDCP | Ja |
| DVI dobbelt link | Ingen |
| AMD FreeSync | Ja |
Design
| Kølingstype | Aktiv |
| Antal blæsere | 2 blæser(e) |
| Beslagshøjde | Full-Height (FH) |
| Formfaktor | Full-Height/Full-Length (FH/FL) |
| Antal porte | 2 |
| Produktfarve | Sort |
Strømstyring
| Minimum system strømføring | 500 W |
| Supplerende strømkontakter | 1x 8-pin |
| Strømforbrug (typisk) | 180 W |
Systemkrav
| Understøttede Windows-operativsystemer | Windows 10 Education, Windows 10 Education x64, Windows 10 Enterprise, Windows 10 Enterprise x64, Windows 10 Home, Windows 10 Home x64, Windows 10 IOT Core, Windows 10 Pro, Windows 10 Pro x64, Windows 7 Enterprise, Windows 7 Enterprise x64, Windows 7 Home Basic, Windows 7 Home Basic x64, Windows 7 Home Premium, Windows 7 Home Premium x64, Windows 7 Professional, Windows 7 Professional x64, Windows 7 Starter, Windows 7 Starter x64, Windows 7 Ultimate, Windows 7 Ultimate x64 |
Vægt & størrelser
| Længde | 230 mm |
| Dybde | 40 mm |
| Højde | 125 mm |
Emballeringsdata
| Pakketype | Kasse |
Emballage indhold
| Brugervejledning | Ja |
| Drivere inkluderet | Ja |
