AXIS M5000-G
netværksovervågning/panoramisk kamera - kuppel
Præstation
| Type | IP-sikkerhedskamera |
| Understøttet placering | Indendørs & udendørs |
| Forbindelsesteknologi | Kabel & trådløs |
| PTZ-kontrol | Ja |
| Bredt dynamikområde (WDR) | Ja |
| Dag/nat funktion | Ja |
| Antal sprog | 12 |
| Understøttelse af sprog | Forenklet kinesisk, Traditionelt kinesisk, Tysk, Engelsk, Spansk, Fransk, Italiensk, Japansk, Koreansk, Polsk, Portugisisk, Russisk |
| Certificering | EN 55032 Class A, EN 55035, EN 61000-6-1, EN 61000-6-2, VCCI Class A, FCC Part 15 Subpart B Class A, ICES-3(A)/NMB-3(A) |
Design
| Formfaktor | Kuppel |
| Monteringstype | Loft/væg |
| Produktfarve | Sort, Hvid |
| Kode for international beskyttelse (IP) | IP51 |
Kamera
| Kamerapanorering kontrol | Ja |
| Kontrol af kamerahældning | Ja |
| Minimumsbelysning | 0,1 Lux |
| Hældningsvinkelområde | 0 - 180° |
| Panoreringsområde | 0 - 360° |
| Kameraets lukkerhastighed | 1/66500 - 2 sek./side |
Billedsensor
| Antal sensorer | 1 |
| Optisk sensorstørrelse | 25,4 / 2,8 mm (1 / 2.8") |
| Progressiv scanning | Ja |
| Sensortype | CMOS |
Panoramakamera
| Betragtningsvinkel, vandret (panoramakamera) | 61,8° |
| Betragtningsvinkel, lodret (panoramakamera) | 36,3° |
| Brændviddeområde (panoramakamera) | 4.7 - 47 mm |
Linsesystem
| Zoom kapacitet | Ja |
| Optisk zoom | 10x |
| Digital zoom | 12x |
| Antal linser | 3 |
Nattesyn
| Nattesyn | Ja |
Video
| Maksimal opløsning | 1920 x 1080 pixel |
| Samlet antal megapixels | 5 MP |
| Understøttede videoformater | H.264, H.265, M-JPEG |
| Billedhastighed | 30 fps |
| Videostreaming | Ja |
| Forstærkningskontroltype | Automatisk |
| Justering af billedkvalitet | Lysstyrke, Kontrast, Mætning, Skarphed |
| Bitrate kontrol | Variabel bithastighed (VBR) |
| Fortrolighedspolitik maskering | Ja |
Lyd
| Audiosporing | Ja |
Netværk
| Ethernet LAN | Ja |
| Netværksstandarder | IEEE 802.1x, IEEE 802.3af, IEEE 802.3at |
| Wi-Fi | Ingen |
| Bluetooth | Ingen |
| Servicekvalitet support (QoS) | Ja |
Lagring
| Indbygget HDD | Ingen |
| Kompatible hukommelseskort | SD, SDHC, SDXC |
| Flashhukommelse | 512 MB |
| Intern hukommelse | 2048 MB |
Porte & Grænseflader
| Ethernet LAN-porte (RJ-45) | 1 |
| Klemrække port | Ja |
Sikkerhed
| Beskyttelse af adgangskode | Ja |
| IP-adresse filtrering | Ja |
| Bevægelsessensor (video) | Ja |
| HTTPS -kryptering | Ja |
| Pixeltæller | Ja |
| Digest-autentificering | Ja |
| Advarsel notifikationstype | |
| Sikkerhedsalgoritmer | 802.1x RADIUS |
Strømstyring
| Strømkilde type | PoE |
| Strømforbrug (typisk) | 7,6 W |
| Strømforbrug (maks.) | 13,4 W |
Driftsbetingelser
| Driftstemperatur (T-T) | 0 - 40 °C |
| Opbevaringstemperatur (T-T) | 10 - 85 °C |
| Relativ luftfugtighed ved drift (H-H) | -40 - 65% |
| Relativ luftfugtighed ved opbevaring (H-H) | 5 - 95% |
Vægt & størrelser
| Højde | 138 mm |
| Diameter | 24,7 cm |
| Vægt | 1,95 kg |
Emballage indhold
| Antal kameraer | 1 |
| Boreskabelon medfølger | Ja |
| Brugervejledning | Ja |