Intel Ethernet Network Adapter E810-XXVDA2
netværksadapter - PCIe 4.0 x8 - 10/25 Gigabit SFP28 x 2
Porte & Grænseflader
| Forbindelsesteknologi | Ledningsført |
| Værtsgrænseflade | PCI Express |
| Grænseflade | Fiber |
| Fiber optisk strømstik | SFP28 |
| Fiberkanal porte | 2 |
| PCI version | 4.0 |
Netværk
| Netværksstandarder | IEEE 1588, IEEE 1588v2, IEEE 802.1p |
| Ethernet-grænsefladetype | Gigabit Ethernet, 10 Gigabit Ethernet, 25 Gigabit Ethernet |
| Ethernet LAN-datahastigheder | 1000,10000 Mbit/s |
| Servicekvalitet support (QoS) | Ja |
| LAN Kontroller | Intel E810 |
Design
| Komponent til | Server |
| Produktfarve | Sort, Grøn, Sølv |
| Intern | Ja |
| LED-indikatorer | Aktivitet, Link |
| Certificering | FCC B, UL, CE, VCCI, BSMI, RCM, KCC |
Systemkrav
| Kompatible operativsystemer | https://www.intel.com/content/www/us/en/support/articles/000025890/ethernet-products.html |
Driftsbetingelser
| Driftstemperatur (T-T) | 0 - 55 °C |
| Opbevaringstemperatur (T-T) | -40 - 70 °C |
Vægt & størrelser
| Bredde | 167 mm |
| Dybde | 68 mm |
Logistik data
| Harmoniseret systemkode (HS) | 85176990 |
Andre funktioner
| Kabeltype | SFP28 ports - DAC, Optics, and AOC's |
| Indlejret tilgængelige muligheder | Ingen |
| Intel® Virtual Machine Device Queues (VMDq) | Ja |
| Beslagshøjde | Low-Profile (LP) / Full-Height (FH) |
| Netværkskort kabel medium | Copper, Fiber |
| Intel® Data Direct I/O Teknologi | Ja |
| Opbevaring over ethernet | iSCSI, NFS |
| Intel® Virtualization Technology for Connectivity (VT-c) | Ja |
| Eksportkontrolklassisfikationsnummer (ECCN) | 5A991 |
| iWARP/RDMA | Ja |
| Intel® Fleksibel Port-deling | Ja |
| Intelligent Offloads | Ja |
| Netværkskorttype | Server |
| Speed & slot width | 16.0 GT/s, x8 Lane |
| Processorserie | 800 Network Adapters (up to 100GbE)-800 Network Adapters (up to 100GbE) |
| Ethernet adapter ARK ID | 189760 |
| Lanceringsdato | Q3'20 |
| Automatiseret sporingssystem til vareklassificering (CCATS) | NA |
| On-chip QoS og trafik administration | Ja |
| PCI-SIG* SR-IOV kompetent | Ja |
| Status | Launched |
| Produktserie | 800 Series Network Adapters (up to 100GbE) |