NETGEAR M4300-16X
switch - 16 porte - Administreret - monterbar på stativ
Administrationsfunktioner
| Switch-type | Administreret |
| Switch lag | L3 |
| Servicekvalitet support (QoS) | Ja |
Porte & Grænseflader
| Basis omskiftning RJ-45 Ethernet porte, antal | 16 |
| Basis omskiftning RJ-45 Ethernet porttype | 10G Ethernet (100/1000/10000) |
| Port til konsol | RJ-45/Mini-USB |
| Antal USB 2.0-porte | 1 |
Netværk
| Netværksstandarder | IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.1ab, IEEE 802.1p, IEEE 802.1s, IEEE 802.1v, IEEE 802.1w, IEEE 802.3, IEEE 802.3ad, IEEE 802.3af, IEEE 802.3at, IEEE 802.3az, IEEE 802.3bz, IEEE 802.3u |
| 10G understøttelse | Ja |
| Port-spejlning | Ja |
| IP-routing | Ja |
| Auto-sensing | Ja |
| Link aggregering | Ja |
| VLAN understøttelse | Ja |
| Vituelle LAN funktioner | Private VLAN, Tagged VLAN, Voice VLAN |
| Antal VLAN'er | 4093 |
Dataoverførsel
| Switch kapacitet | 320 Gbit/sek. |
| Gennnemløb | 238 Mpps |
| MAC adresselabel | 16000 entries |
| Opbevar-og-frem | Ja |
| Antal køer | 8 |
| Stastiske routere | 64 |
| Jumbo Frames support | Ja |
| Jumbo rammer | 9000 |
Sikkerhed
| DHCP funktioner | DHCP client, DHCP snooping, DHCPv6 client, DHCPv6 relay, DHCPv6 server, DHCPv6 snooping |
| Adgangskontrolliste (ACL) | Ja |
| IGMP snooping | Ja |
| BPDU filtrering/beskyttelse | Ja |
| Godkendelse | Gæste VLAN, MAC-baseret godkendelse |
Multicast funktioner
| Multicast-understøttelse | Ja |
| Antal filtrerede multicast-grupper | 4000 |
Protokoller
| GARP VLAN registreringsprotokol (GVRP) | Ja |
| Routing-protokoller | OSPF, OSPFv3, RIP, RIP-1, RIP-2 |
Design
| Stativ-montering | Ja |
| Stabelbar | Ja |
| Formfaktor | 1U |
| Produktfarve | Sort |
| Luftflow retning | Luftstrøm fremad-bagud |
Præstation
| Fysisk stabling | 8 |
| Indbygget processer | Ja |
| Processorfrekvens | 800 MHz |
| Intern hukommelse | 1024 MB |
| Støjniveau | 35 dB |
| Gennemsnitstid mellem fejl (MTBF) | 690301 t |
Strømstyring
| Strømforsyning inkluderet | Ja |
| Antal strømforsyninger | 1 |
| Strømforbrug (maks.) | 610 W |
Power over Ethernet (PoE)
| Strøm over Ethernet (PoE) | Ja |
| Power over Ethernet plus (PoE+) porte, antal | 16 |
| Power over Ethernet (PoE) effekt pr. port | 30 W |
| Total Power over Ethernet (PoE) | 500 W |
Driftsbetingelser
| Varmeafgivelse | 2081,64 BUT/t |
Vægt & størrelser
| Bredde | 212 mm |
| Dybde | 345 mm |
| Højde | 44 mm |
| Vægt | 3,22 kg |
Emballage indhold
| Rack monteringskit | Ja |
Logistik data
| Harmoniseret systemkode (HS) | 85176990 |