HPE Aruba Networking Networking Instant On Switch 40p Gigabit CL4 8p Gigabit CL6 PoE 2p 10GBT 2p SFP+ 600W 1960 Administreret L2+ Gigabit Ethernet (10/100/1000) Strøm over Ethernet (PoE) 1U Hvid
Administrationsfunktioner
| Switch-type | Administreret; Administreret |
| Switch lag | L2+; L2+ |
| Servicekvalitet support (QoS) | Ja; Ja |
| Cloud-administreret | Ja; Ja |
| Webbaseret administration | Ja; Ja |
| ARP inspektion | Ja; Ja |
| System hændelseslog | Ja; Ja |
Porte & Grænseflader
| Basis omskiftning RJ-45 Ethernet porte, antal | 48; 48 |
| Basis omskiftning RJ-45 Ethernet porttype | Gigabit Ethernet (10/100/1000); Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Antal 10G Ethernet-porte (kobber) | 2; 2 |
| Antal SFP + modulslots | 2; 2 |
Netværk
| Netværksstandarder | IEEE 802.1AX, IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.1ab, IEEE 802.1p, IEEE 802.1s, IEEE 802.1w, IEEE 802.1x, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3ad, IEEE 802.3af, IEEE 802.3at, IEEE 802.3az, IEEE 802.3bt, IEEE 802.3u, IEEE 802.3z; IEEE 802.1AX, IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.1ab, IEEE 802.1p, IEEE 802.1s, IEEE 802.1w, IEEE 802.1x, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3ad, IEEE 802.3af, IEEE 802.3at, IEEE 802.3az, IEEE 802.3bt, IEEE 802.3u, IEEE 802.3z |
| 10G understøttelse | Ja; Ja |
| Port-spejlning | Ja; Ja |
| Fuld duplex | Ja; Ja |
| Begrænsning af hastighed | Ja; Ja |
| Flowkontrol support | Ja; Ja |
| Auto MDI/MDI-X | Ja; Ja |
| Auto-sensing | Ja; Ja |
| Link aggregering | Ja; Ja |
| Spanning tree protokol | Ja; Ja |
| VLAN understøttelse | Ja; Ja |
Dataoverførsel
| Switch kapacitet | 176 Gbit/sek. |
| Gennnemløb | 131 Mpps |
| MAC adresselabel | 16000 entries; 16000 entries |
| Latens (10-100 Mbps) | 4,4 µs; 4,4 µs |
| Latens (1 Gbps) | 2,2 µs; 2,2 µs |
| Latens (10 Gps) | 1,1 µs; 1,1 µs |
| Jumbo Frames support | Ja; Ja |
| Jumbo rammer | 9216; 9216 |
| Pakke bufferlager | 1,5 MB |
Sikkerhed
| DHCP funktioner | DHCP snooping; DHCP snooping |
| Adgangskontrolliste (ACL) | Ja; Ja |
| IGMP snooping | Ja; Ja |
| Godkendelse | Portbaseret godkendelse; Portbaseret godkendelse |
| Godkendelsestype | RADIUS; RADIUS |
| SSH/SSL support | Ja; Ja |
Multicast funktioner
| Multicast-understøttelse | Ja; Ja |
Protokoller
| IPv4 & IPv6 funktioner | IPv4/IPv6 access-control list (ACL); IPv4/IPv6 access-control list (ACL) |
| IPv4 FIB indtastninger | 32; 32 |
| IPv6 FIB indtastninger | 32; 32 |
Design
| Stativ-montering | Ja; Ja |
| Stabelbar | Ja |
| Formfaktor | 1U; 1U |
| Produktfarve | Hvid; Hvid |
Præstation
| Fysisk stabling | 4 |
| Indbygget processer | Ja |
| Processormodel | ARM Cortex-A9; ARM Cortex-A9 |
| Processorfrekvens | 800 MHz; 800 MHz |
| Hukommelsestype | DDR3-SDRAM |
| Intern hukommelse | 1024 MB |
| Flashhukommelse | 512 MB |
Strømstyring
| Strømkilde | Vekselstrøm; Vekselstrøm |
| Strømforsyning inkluderet | Ja; Ja |
| Vekselstrømsindgangsspænding | 200 - 240 V |
| Vekselstrømsindgangsfrekvens | 50 - 60 Hz; 50 - 60 Hz |
| Strømforbrug (maks.) | 760 W |
| Strømforbrug note | Maximum: 100-127V: 790W 200-220V: 760W Idle: 100-127V: 60W 200-220V: 100W |
Power over Ethernet (PoE)
| Strøm over Ethernet (PoE) | Ja |
| Total Power over Ethernet (PoE) | 600 W |
Andre funktioner
| Vægt (efter britisk standard) | 4,9 kg (10.8 Pund) |
| Målstyring | HPE Networking Instant On Cloud; Web browser; SNMP Manager |
| Hukommelse og processor | Single-Core ARM v7 Cortex-A9 @800 MHz; 1 GB DDR3; 512 MB NAND flash; Packet buffer size: 1.5 MB |
| I/O-porte | 48 RJ-45 autosensing 10/100/1000 BASE-T ports with 8 ports of IEEE 802.af/at/bt CL6 PoE and 40 ports of IEEE 802.af/at CL4 PoE (IEEE 802.3u Type 100 BASE-TX, IEEE 802.3ab Type 1000 BASE-T, IEEE 802.an 10 GBASE-T); Duplex: 100 BASE-TX: half or full; 1000 BASE-T: full only 10 GBASE-T: full only 2 SFP+ 10 GbE ports 2 RJ-45 autosensing 100/1000/10 GBASE-T ports |
| Dimensioner (BxDxH) (efter britisk standard) | 402,8 x 442,5 x 43,9 mm (15.9 x 17.4 x 1.73") |
Driftsbetingelser
| Driftstemperatur (T-T) | 0 - 40 °C |
| Opbevaringstemperatur (T-T) | -40 - 70 °C; -40 - 70 °C |
| Relativ luftfugtighed ved drift (H-H) | 15 - 95%; 15 - 95% |
| Relativ luftfugtighed ved opbevaring (H-H) | 15 - 90%; 15 - 90% |
| Driftshøjde | 0 - 3000 m; 0 - 3000 m |
Vægt & størrelser
| Bredde | 402,8 mm |
| Dybde | 442,5 mm |
| Højde | 44 mm |
| Vægt | 4,9 kg |
Logistik data
| Harmoniseret systemkode (HS) | 85176990; 85176990 |