HPE Aruba Networking CX 8360-16Y2C v2 Power-to-Port Airflow 3 Fans 2 PSU Attached Bundle Administreret L3 1U
Administrationsfunktioner
| Switch-type | Administreret; Administreret |
| Switch lag | L3; L3 |
| Cloud-administreret | Ja; Ja |
Porte & Grænseflader
| Basis omskiftning RJ-45 Ethernet porttype | Ingen; Ingen |
| Antal USB Type-A-porte | 1; 1 |
| Port til konsol | RJ-45/USB Type-C; RJ-45/USB Type-C |
| QSFP28-portmængde | 2; 2 |
| SSFP28-portmængde | 16; 16 |
Netværk
| Netværksstandarder | IEEE 802.1AE, IEEE 802.1AX, IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.1ak, IEEE 802.1p, IEEE 802.1s, IEEE 802.1t, IEEE 802.1v, IEEE 802.1w, IEEE 802.1x, IEEE 802.3ad, IEEE 802.3ae, IEEE 802.3an, IEEE 802.3ba, IEEE 802.3by, IEEE 802.3cc, IEEE 802.3cd, IEEE 802.3x, IEEE 802.3z; IEEE 802.1AE, IEEE 802.1AX, IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.1p, IEEE 802.1s, IEEE 802.1t, IEEE 802.1v, IEEE 802.1w, IEEE 802.1x |
| 10G understøttelse | Ja; Ja |
| Port-spejlning | Ja; Ja |
| Link aggregering | Ja; Ja |
| Flowkontrol support | Ja; Ja |
| Spanning tree protokol | Ja; Ja |
| VLAN understøttelse | Ja; Ja |
| Vituelle LAN funktioner | Port-based VLAN; Port-based VLAN |
| Antal VLAN'er | 4094; 4094 |
Dataoverførsel
| Switch kapacitet | 1200 Gbit/sek. |
| Gennnemløb | 1309 Mpps |
| MAC adresselabel | 212992 entries; 212992 entries |
| Statisk rute | Ja; Ja |
| Jumbo Frames support | Ja; Ja |
| Pakke bufferlager | 32 MB |
Sikkerhed
| DHCP funktioner | DHCP relay, DHCP server; DHCP relay, DHCP server |
| Adgangskontrolliste (ACL) | Ja; Ja |
| IGMP snooping | Ja; Ja |
| Godkendelsestype | RADIUS, TACACS+; RADIUS, TACACS+ |
| SSH/SSL support | Ja; Ja |
Multicast funktioner
| Multicast-understøttelse | Ja; Ja |
| IPv4 multicast indtastninger | 7000; 7000 |
| IPv6 multicast indtastninger | 7000; 7000 |
| MLD indtastninger | 7000; 7000 |
Protokoller
| Administrationsprotokoller | SNMPv2c, SNMPv3; SNMPv2c, SNMPv3 |
| Routing-protokoller | BGP4, MPLS, OSPF, RIP, RIPng, RIP-2; BGP4, MPLS, OSPF, RIP, RIPng, RIP-2 |
| IPv4 & IPv6 funktioner | IPv4/IPv6 access-control list (ACL); IPv4/IPv6 access-control list (ACL) |
Design
| Stativ-montering | Ja; Ja |
| Stabelbar | Ingen; Ingen |
| Formfaktor | 1U; 1U |
| Understøttelse af redundante blæsere | Ja; Ja |
| Luftflow retning | Luftstrømning bagfra-fremad; Luftstrømning bagfra-fremad |
| Antal blæsere | 3 blæser(e); 3 blæser(e) |
Præstation
| Indbygget processer | Ja |
| Processorfrekvens | 1800 MHz |
| Hukommelsestype | RAM / Flash; RAM / Flash |
| Intern hukommelse | 16384 MB; 16384 MB |
| Flashhukommelse | 32000 MB |
Strømstyring
| Strømkilde | Vekselstrøm; Vekselstrøm |
| Strømforsyning inkluderet | Ja; Ja |
| Redundant strømforsyning | Ja; Ja |
| Antal strømforsyninger | 2; 2 |
| Vekselstrømsindgangsspænding | 200 - 240 V |
| Vekselstrømsindgangsfrekvens | 47/63 Hz; 47/63 Hz |
| Strømforbrug (maks.) | 325 W |
| Strømforbrug note | Maximum: 325W Idle: 110W |
Power over Ethernet (PoE)
| Strøm over Ethernet (PoE) | Ingen; Ingen |
Andre funktioner
| I/O-porte | 16-port of 1/10/25GbE (SFP/SFP+/SFP28) 2-port of 40/100GbE (QSFP+/QSFP28) (optional 1GBASE-T SFP and 10GBASE-T SFP+ transceivers and 4 x 10/25G breakout cables supported) |
| Ventilator | 3 field-replaceable and hot-swappable fans |
| Målstyring | RJ45 serial and USB-C console RJ45 Ethernet port USB-Type A |
| Hukommelse og processor | CPU: 1.8 GHz 4-core 64-bit RAM: 16 GB Flash/Storage: 32 GB Packet Buffer: 32 MB |
Driftsbetingelser
| Driftstemperatur (T-T) | 0 - 45 °C |
| Opbevaringstemperatur (T-T) | -40 - 70 °C; -40 - 70 °C |
| Relativ luftfugtighed ved drift (H-H) | 15 - 95%; 15 - 95% |
| Relativ luftfugtighed ved opbevaring (H-H) | 15 - 95%; 15 - 95% |
| Driftshøjde | 0 - 3048 m; 0 - 3048 m |
| Ikke-drift højde | 0 - 4600 m; 0 - 4600 m |
| Varmeafgivelse | 1,109 BUT/t; 1,109 BUT/t |
Vægt & størrelser
| Bredde | 442,5 mm; 442,5 mm |
| Dybde | 44,2 mm |
| Højde | 44 mm; 44 mm |
| Vægt | 7,71 kg; 7,71 kg |