HPE Aruba Networking CX 8100 48x10G SFP+ 4x40/100G QSFP28 BF Airflow 3F 2AC PSU Switch Bdl Administreret L3 1U
Administrationsfunktioner
| Switch-type | Administreret |
| Switch lag | L3 |
| Servicekvalitet support (QoS) | Ja |
Porte & Grænseflader
| Basis omskiftning RJ-45 Ethernet porttype | Ingen |
| Antal SFP + modulslots | 48 |
| Port til konsol | RJ-45/USB Type-C |
| QSFP28-portmængde | 4 |
Netværk
| Netværksstandarder | IEEE 802.1AX, IEEE 802.1Q, IEEE 802.1ab, IEEE 802.1ak, IEEE 802.1p, IEEE 802.1s, IEEE 802.1t, IEEE 802.1v, IEEE 802.1w, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3ad, IEEE 802.3ae, IEEE 802.3an, IEEE 802.3ba, IEEE 802.3bj, IEEE 802.3by, IEEE 802.3bz, IEEE 802.3cc, IEEE 802.3cd, IEEE 802.3x, IEEE 802.3z |
| 10G understøttelse | Ja |
| Port-spejlning | Ja |
| Flowkontrol support | Ja |
| Link aggregering | Ja |
| Spanning tree protokol | Ja |
| VLAN understøttelse | Ja |
Dataoverførsel
| Switch kapacitet | 1760 Gbit/sek. |
| MAC adresselabel | 147456 entries |
| Jumbo Frames support | Ja |
| Pakke bufferlager | 32 MB |
Sikkerhed
| DHCP funktioner | DHCP relay, DHCP server |
| Adgangskontrolliste (ACL) | Ja |
| IGMP snooping | Ja |
| SSH/SSL support | Ja |
| Godkendelsestype | RADIUS, TACACS+ |
Multicast funktioner
| Multicast-understøttelse | Ja |
Protokoller
| Administrationsprotokoller | SNMPv2c, SNMPv3 |
| Routing-protokoller | BGP, BGP4, OSPF, RIPng |
Design
| Stativ-montering | Ja |
| Stabelbar | Ingen |
| Formfaktor | 1U |
| Luftflow retning | Luftstrømning bagfra-fremad |
| Antal blæsere | 3 blæser(e) |
Præstation
| Indbygget processer | Ja |
| Processormodel | ARM Cortex-A72 |
| Processorfrekvens | 1800 MHz |
| Hukommelsestype | RAM / Flash |
| Intern hukommelse | 16000 MB |
| Flashhukommelse | 32768 MB |
Strømstyring
| Strømkilde | Vekselstrøm |
| Strømforsyning inkluderet | Ja |
| Redundant strømforsyning | Ja |
| Antal strømforsyninger | 2 |
| Vekselstrømsindgangsspænding | 200 - 240 V |
| Vekselstrømsindgangsfrekvens | 47/63 Hz |
| Strømforbrug (maks.) | 450 W |
| Strømforbrug note | Maximum: 450W Idle: 120W |
Power over Ethernet (PoE)
| Strøm over Ethernet (PoE) | Ingen |
Andre funktioner
| Hukommelse og processor | CPU: Quad Core Arm Cortex™ A72 @ 1.8 GHz Memory and flash: 16 GB RAM, 32 GB Flash/storage Packet buffer: 32 MB |
| Ventilator | 3 field-replaceable and hot-swappable fans |
| I/O-porte | 48 ports of 1/10GbE (SFP/SFP+) 4 ports of 40/100GbE (QSFP+/QSFP28) |
| Målstyring | RJ-45 serial and USB-C console RJ-45 Ethernet port USB Type-A |
Driftsbetingelser
| Driftstemperatur (T-T) | 0 - 40 °C |
| Opbevaringstemperatur (T-T) | -40 - 70 °C |
| Relativ luftfugtighed ved drift (H-H) | 15 - 95% |
| Relativ luftfugtighed ved opbevaring (H-H) | 15 - 95% |
| Driftshøjde | 0 - 3048 m |
| Ikke-drift højde | 0 - 4600 m |
| Varmeafgivelse | 1535 BUT/t |
Vægt & størrelser
| Bredde | 442,5 mm |
| Dybde | 406,4 mm |
| Højde | 44 mm |
| Vægt | 8,39 kg |