HPE Aruba Networking CX 6100 12G Class4 PoE 2G/2SFP+ 139W Switch Administreret L3 Gigabit Ethernet (10/100/1000) Strøm over Ethernet (PoE) 1U Sort
Administrationsfunktioner
| Switch-type | Administreret; Administreret |
| Switch lag | L3; L3 |
| Servicekvalitet support (QoS) | Ja; Ja |
Porte & Grænseflader
| Basis omskiftning RJ-45 Ethernet porte, antal | 12; 12 |
| Basis omskiftning RJ-45 Ethernet porttype | Gigabit Ethernet (10/100/1000); Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Antal SFP + modulslots | 2; 2 |
| Port til konsol | USB; USB |
Netværk
| Netværksstandarder | IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.1p, IEEE 802.1s, IEEE 802.1w, IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3ad, IEEE 802.3af, IEEE 802.3at, IEEE 802.3az, IEEE 802.3x; IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.1p, IEEE 802.1s, IEEE 802.1w, IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3ad, IEEE 802.3af, IEEE 802.3at, IEEE 802.3az, IEEE 802.3x |
| 10G understøttelse | Ja; Ja |
| Port-spejlning | Ja; Ja |
| Spanning tree protokol | Ja; Ja |
| Flowkontrol support | Ja; Ja |
| Link aggregering | Ja; Ja |
| VLAN understøttelse | Ja; Ja |
Dataoverførsel
| Switch kapacitet | 68 Gbit/sek. |
| Gennnemløb | 45,1 Mpps |
| MAC adresselabel | 8192 entries; 8192 entries |
| Latens (1 Gbps) | 2,3 µs; 2,3 µs |
| Latens (10 Gps) | 2,6 µs; 2,6 µs |
| Jumbo Frames support | Ja; Ja |
| Pakke bufferlager | 12,38 MB; 12,38 MB |
Sikkerhed
| DHCP funktioner | DHCP client; DHCP client |
| Adgangskontrolliste (ACL) | Ja; Ja |
| IGMP snooping | Ja; Ja |
| Godkendelsestype | RADIUS, TACACS+; RADIUS, TACACS+ |
| Godkendelse | MAC-baseret godkendelse; MAC-baseret godkendelse |
Multicast funktioner
| Multicast-understøttelse | Ja; Ja |
Design
| Stativ-montering | Ja; Ja |
| Stabelbar | Ja; Ja |
| Formfaktor | 1U; 1U |
| Produktfarve | Sort; Sort |
Præstation
| Indbygget processer | Ja |
| Processormodel | ARM Cortex-A9; ARM Cortex-A9 |
| Processorfrekvens | 1016 MHz |
| Hukommelsestype | DDR3-SDRAM |
| Intern hukommelse | 4096 MB |
| Flashhukommelse | 16 MB; 16 MB |
Strømstyring
| Strømkilde | Vekselstrøm; Vekselstrøm |
| Strømforsyning inkluderet | Ja; Ja |
| Vekselstrømsindgangsspænding | 200 - 240 V |
| Vekselstrømsindgangsfrekvens | 50 - 60 Hz; 50 - 60 Hz |
| Strømforbrug (maks.) | 21,9 W; 21,9 W |
| Strømforbrug note | Max. Power (w/o PoE): 21.9W Max. Power (w/ PoE): 170W |
| Strømforsyning note | Fixed power supply |
Power over Ethernet (PoE)
| Strøm over Ethernet (PoE) | Ja |
| Total Power over Ethernet (PoE) | 139 W |
Andre funktioner
| Reaktionstid | 1 Gbps: 2.3 μSec , 10 Gbps: 2.6 μSec |
| I/O-porte | 12 x 10/100/1000BASE-T ports 2 x 1G/10G SFP ports 2 x 1GbE ports Supports PoE standards IEEE 802.3af, 802.3at 1 x USB-C console port 1 x USB Type-A host port |
| Vægt (efter britisk standard) | 2,78 kg (6.13 Pund) |
| Ventilator | Fixed fans |
| Hukommelse og processor | Dual Core ARM Cortex A9 @ 1016 Mhz 4 GB DDR3, maximum, depending on model 16 GB eMMC |
| Målstyring | Management flexibility with support for HPE Aruba Networking Central, easy-to-use Web GUI, CLI, and HPE Aruba Networking Switch Multi-Edit Software |
Driftsbetingelser
| Driftstemperatur (T-T) | 0 - 45 °C |
| Opbevaringstemperatur (T-T) | -40 - 70 °C; -40 - 70 °C |
| Relativ luftfugtighed ved drift (H-H) | 15 - 95%; 15 - 95% |
| Relativ luftfugtighed ved opbevaring (H-H) | 15 - 90%; 15 - 90% |
Vægt & størrelser
| Bredde | 44 mm |
| Dybde | 254 mm |
| Højde | 255 mm |
| Vægt | 2,8 kg |
Logistik data
| Harmoniseret systemkode (HS) | 85176990; 85176990 |